Bitcoin’in 2017 yılında çatallanarak ikiye bölünmesinin ardından oluşan ve Bitcoin blockchain’i (blokzincir) üzerinden ayrılan fork adı verilen çatallanma sonucu meydana gelen Bitcoin Cash (BCH ya da BCash), en çok işlem gören kripto para birimlerinden biridir.

Bitcoin Cash (BCH), Bitcoin’in orijinal blok zincirinde işlemlerin belirli bir limit ile kısıtlanması nedeniyle yaşanan yavaşlık ve geç onay sorununa çözüm sunmak ve para gönderip-almadaki hantallığın önüne geçmek amacıyla ortaya konmuştur.

Bitcoin’in yaşadığı bu yavaşlık sorununu aşmak, merkezi bir yapısı olmadığı için mümkün değildi, bu yüzden Bitcoin sistemini değiştirmek imkansız olunca, aynı blok zincir yapısı üzerinden yeni bir coin yani BCash (BCH) üretilmiştir. Bu yeni blok çatallanmasında blokların 1 MB olan boyutları 8 MB’a çıkartılmış ve yavaşlık sorunu çözülmüştür.

Bitcoin Cash (BCH) ilk çıktığı dönemde, Bitcoin blok zincirinden çatallandığı için, tüm Bitcoin sahiplerine, cüzdanlarındaki BTC miktarı kadar BCH tanımlanmıştır. Bitcoin Cash de daha sonra kendi içinde çatallanarak bölünmüş, bu bölünmeden de Bitcoin SV ismi verilen yeni bir coin üretilmiştir. Bu coin, orijinal Bitcoin vizyonuna sadık kalmak ancak daha hızlı işlem yapmak amacı taşıyordu. Geçtiğimiz yılın sonunda bir hard-fork (çatallanma) daha yaşayan Bitcoin Cash (BCH) blok zincirinden Bitcoin ABC isimli yeni bir para birimi daha üretilmiştir. Bu bölünmenin ardından orijinal Bitcoin Cash (BCH), Bitcoin Cash Node ismiyle de anılmaya başlanmıştır.

Bitcoin Cash’in fiyatı neden yükseldi?

Son yarılanmadan sonra, gelirleri %50 oranında azalan (çünkü “kazdıkları” blok zinciri ikiye bölünen) Bitcoin Cash (BCH) madencilerinin, Bitcoin’e yönelmesinin, BTC fiyatındaki yükselişin sebeplerinden biri olduğu iddia edilmektedir.

Bitcoin gibi madencilik (mining) ile üretilen Bitcoin Cash (BCH) bloklarının boyutu daha büyük olduğu için, blok oluşturmak Bitcoin’e göre 8 kat daha zordur. Bu yüzden BCash (BCH) madenciliğinde özel madencilik cihazları (ASIC) kullanılmaktadır.

İlginizi Çekebilir:  Binance DEX, 29 ülkede işlemlerini sonlandırdı

Bitcoin Cash’i hangi borsalardan alınabilir?

Bitcoin gibi arzı 21 milyon adetle sınırlı olan Bitcoin Cash (BCH) şu an piyasada 18,6 milyon adet bulunmaktadır. Yaklaşık 9 Milyar Dolar’lık bir piyasa değerine sahip olan BCash, tamamı arz edildiğinde yaklaşık 11 Milyar Dolar hacme ulaşacaktır.

Tarihindeki en yüksek değerlemeyi 2017 Aralık ayında 4355 Amerikan Doları ile gören Bitcoin Cash (BCH), tam 1 yıl sonra 2018 Aralık’ta ise sadece 75 Dolar’a düşerek dip yapmıştır.

Yazının yayımlandığı tarih itibariyle 1 adeti yaklaşık 526 Amerikan Doları’na eşit olan Bitcoin Cash (BCH), kripto para piyasasında en değerli 10. para birimidir.

Bitcoin Cash (BCH) ya da BCash, Binance, Paribu, BTCTurk, Bitpanda gibi kripto para borsalarından Türk Lirası ile satın alınabilmekte, neredeyse tüm borsalarda alım-satımı, transferi (yatırma-çekme) yapılabilmektedir.

Bitcoin Cash satın almak için bu linke tıklayıp üye olup, işlemlerinizi gerçekleştirdikten sonra kripto paranızı satın alabilirsiniz.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!