Kripto para analiz şirketi Chainalysis tarafından duyurulan son raporda şu ana kadar çıkarılan tüm Bitcoin’lerin yüzde 60’ının uzun vadeli yatırım odaklı düşünülerek herhangi bir şekilde işleme sokulmadığı tamamen sabit bir şekilde tutulduğu belirlendi.

2020 yılının Haziran ayının sonlarına geldiğimiz şu günlerde toplamda 18.6 milyon Bitcoin çıkarıldı. Bu 18.6 milyon Bitcoin’in yaklaşık yüzde 60’ı yani 11.16 milyon Bitcoin bireyler veya kurumlar tarafından uzun vadeli yatırım veya başka bir sebeple cüzdanlarda tutuluyor ve herhangi bir şekilde dolaşıma sokulmuyor.

Bitcoin’in ne kadarlık kısmı alım/satımda?

Chainalysis, yüzde 20’lik diğer dilimin beş yıl veya daha uzun bir süredir bulunduğu adresten bir başka adrese hareket etmediğini ortaya koyarak bunların kayıp Bitcoin olarak nitelendirildi.

Diğer çıkarılan tüm Bitcoin’lerin yüzde 19’u yani 3.5 milyonunun ise borsalar arasında dolaşımda olduğu ve alım satımda kullanıldığı belirtilirken bu yıl ise haftalık en fazla 340 bin kişi aktif olarak Bitcoin alıp satıyor.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.