Lider kripto para birimi Bitcoin, bugün yüzde 16’lık bir yükselişle 7 bin 800 doları aştı ve 8 bin dolar bandını test etti.

Market kapitalizasyonunda yüzde 60’a varan yatırım hacmine ulaşan ve güne 6 bin 800 dolarlık açılışla başlayan Bitcoin, CoinMarketCap verilerine göre 7 bin 800 doları aştı ve 8 bin dolar bandını zorladı. Temmuz 2018’den bu yana ilk kez bu fiyata ulaşan BTC, son bir haftada %37’lik bir artış yaşadı.

2019 yılına çok hızlı başlayan ve %100 artış gösteren bir numaralı kripto paranın değeri, 2018 yılının Aralık ayında 3 bin 100 dolar civarında seyrediyordu.

Bu yükselişin ardında ABD ile Çin’in yaşadığı ticaret savaşları, Facebook‘un kripto parasının bu yıl içinde açıklanacağı söylentisi, Fidelity‘nin alım satım işlemlerine başlaması ve son olarak da Bakkt‘ın Bitcoin vadeli işlem sözleşmelerinin gelecek aylarda listeleneceğini açıklaması yatıyor olabilir.

Bitcoin’in 2019’daki yükselişi. Görsel: CNBC
Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.