Kripto para dünyasında en çok bilinen iki sanal para birimi olan Bitcoin ile Ethereum arasındaki farklar sandığınız kadar az değil. Kripto para birimleri arasında en çok bilinen Bitcoin, 2009 yılında ortaya çıkmıştır. Çıktığı ilk andan bu yana kripto para dünyasının zirvesinde olan Bitcoin’i 2015 yılında ortaya çıkan Ethereum takip ediyor.

Kripto para borsasında şimdiye kadar en büyük değişim 2017 yılında yaşanmıştı. 2017 yılının başında 1 Bitcoin için 963 dolar ödenirken, 2017 Aralık ayına geldiğimizde 1 Bitcoin alabilmek için yaklaşık 19.694 dolar ödemeniz gerekiyordu. Bitcoin’i takip eden Ethereum ise, yılın başında 8 dolardan işlem görürken yaklaşık 747 dolarak yükselmiştir.

Bitcoin’den sonra kripto paralar arasında en çok yatırım alan Ethereum, yatırım nedeninize göre size farklı opsiyonlar sunuyor. Kripto para birimleri arasında en çok tercih edilen iki sanal para birimi olan Ethereum ve Bitcoin arasında hangi para birimine yatırım yapacağınıza karar vermek için GazeteCoin tarafından yayınlanan güncel içerikleri takip edebilir ve doğru yatırımı yapabilirsiniz.

Bitcoin Nasıl Çalışıyor?

Bitcoin, merkezi olmayan sanal paralardan biridir. Güvenilir sanal para birimlerinin başında gelen Bitcoin herhangi bir devlet ya da kurum tarafından müdahale edilemez şekilde üretilmektedir.

İşlem yaparken güvende olacağınız Bitcoin, anonim olarak işlem yapma özgürlüğü tanımaktadır. Eğer kendi sisteminizi kurmak istiyorsanız, Bitcoin üretimine dilediğiniz zaman dahil olabilirsiniz.

Bitcoin, bilgisayarlardaki işlemci birimlerini kullanarak işlem sağlar. Bitcoin madenciliği, merkezi bir sistem olmadığı için dünya genelindeki bilgisayarlar tarafından kontrol edilir. Bu durum, Bitcoin’in güvenilir sanal para birimlerinden biri olmasını sağlamaktadır. 

Ethereum Nasıl Çalışıyor?

Ethereum, tıpkı Bitcoin’de olduğu gibi blokzinciri teknolojisiyle çalışmasına rağmen BTC ile büyük farklılıklar gösterir. Ethereum, dünyanın dört bir yanında bulunan bilgisayarlara dağılan, deyim yerindeyse bir ağ sistemidir. 

İlginizi Çekebilir:  Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan'dan son dakika Bitcoin ve kripto para açıklaması

Ethereum’u Bitcoin’den ayıran en önemli özelliği, akıllı sözleşme sistemine sahip olmasıdır. Kendine özel programlama diliyle çalışan Ethereum’un bu sistemine akıllı sözleşme denir. Akıllı sözleşmeler, diğer adıyla komut dosyaları, ağın geneline dağıtılarak talep olması halinde Ethereum düğümlerine dahil edilir. Ethereum hakkında daha detaylı bilgi edinmek için buradaki link üzerinden “Ethereum Nedir” başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!