Dünyanın en büyük iki blok zincirini (Bitcoin, Ethereum) güvence altına alan hash gücü, bazı Çinli madenciler baskıdan sonra yavaş yavaş yer değiştirmelerini tamamladıklarından yavaş bir iyileşme yolunda. Bitcoin‘in hash oranının yedi günlük hareketli ortalaması, son üç hafta içinde yavaş yavaş saniyede 100 exahash (EH/s) seviyesine yükseldi ve bu seviyede kaldı.

Çin’in Bitcoin madenciliği endüstrisindeki baskısını takiben, birden fazla eyaletteki elektrik santrallerine madencilik tesislerine enerji tedarikini askıya alma emri verildi. Bitcoin’in hash oranı başlangıçta, 2020’nin başından beri görülmeyen bir seviye olan 90 EH/sn’nin altına düştü. Yavaş toparlanmayla birlikte, Bitcoin’in madencilik zorluğunun, ortasından bu yana dört ardışık düşüş kaydettikten sonra bir sonraki ayarlamasında %4’lük bir büyüme kaydetmesi bekleniyor.

Çin’in baskısı özellikle Bitcoin madenciliği ile ilgili olduğunu bilinse de, sonunda yerel olarak verilen kapatma emirleri, grafik kartları barındıran madencilik çiftliklerini ve Ethereum ağını güvence altına alan ASIC madencilerini de etkiledi. Bu durum, Ethereum madencilerini kullanılmış GPU’larının ikinci el piyasasına düşmesine neden oldu.

Kazakistan’a büyük sevkiyat

Shenzhen merkezli BIT Mining, bu yıl Nisan ayı itibariyle Xinjiang ve Qinghai’de 50.000’den fazla Bitcoin ASIC madencisine ve ayrıca Sichuan’da iki operasyonel maden tesisine sahipti.

Çin’in uyguladığı baskı sonrası, New York Menkul Kıymetler Borsası’nda listelenen Bitcoin madenciliği şirketi, Temmuz ayına kadar Kazakistan’a 3.000 birim sevk edeceğini söyledi. BIT Mining, Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Kazakistan’daki tesislerde toplam hash oranı 172 PH/s olan 3.819 adet Bitcoin madenciliği ekipmanı sevk ettiğini ve yerleştirdiğini söyledi.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!