Geçtiğimiz birkaç gün içerisinde, Bitcoin ağı üzerinde ciddi miktarda transfer işlemi gerçekleşti. Bu işlemler 21 Ağustos’ta neredeyse 25 milyon Bitcoin’e ulaştı. Ancak, TokenAnalyst’ten gelen veriler bu çıkışların ani bir şekilde gerçekleştiğini açıklıyor. Bütün bu yaşananların arkasındaysa sadece bir Bitcoin hesabının olduğu görülüyor.

Dünyanın en büyük kripto para birimi olan Bitcoin, çok çalkantılı bir hafta yaşıyor. Ani düşüşün ardından, Bitcoin 10.000 Dolar dolaylarında konsolide oldu. Birçok kişi, yakın zamanda çok büyük bir artış olabileceğine inanıyor.

Ancak, Bitcoin transferlerindeki toplam miktar çok daha farklı bir resim çiziyor. Bahsi geçen günlerde Bitcoin, geçtiğimiz iki yılın en büyük transfer miktarını gördü. Blockchain.com’dan ulaşılan verilere göre; 18 Ağustos’ta yani 21 Ağustos’tan tam üç gün önce 966 bin adet Bitcoin, 21 Ağustos’ta ise toplamda 24,5 milyon Bitcoin yer değiştirdi.

Bu Bitcoin tarihindeki en büyük ikinci transfer işlemi, ilkiyse; 24 Ocak 2016 yılında 38.4 milyon Bitcoin ile gerçekleşmişti. Faaliyette büyük artışlar, önemli fiyat hareketlerinden önce hem aşağı hem yukarı yönlü olarak sık sık yaşanmaktaydı.

Değişim hacmi, etkili yükseliş hareketinden mi sorumlu?

Ancak, bazı analistler, ağ hareketlerindeki yükselişin tek bir faktör yüzünden gerçekleştiğini belirledi. TokenAnalyst’ten gelen verilere göre, bu yükseliş, transferdeki yükselişe bağımlı olarak manidar bir denklik gösteriyor.

Değişim hacmi veya değişim terimi, kendilerine Bitcoin gönderen Bitcoin hesaplarını açıklamak için kullanılan bir terim. Bitcoin’in UTXO modeli, her bir transferden sonra tekrar bir ‘’Değişim’’ transferi doğurmakla suçlanıyor.
TokenAnalyst’in verileri gösteriyor ki, bu değişim hacmi 20 Ağustos’tan 147 milyar daha yüksek bir şekilde 21 Ağustos’ta 242 Milyar dolar olarak gerçekleşti.

Neden böyle yüksek bir değişim olduğuyla alakalı olarak iki farklı teori oluşmuş durumda. Bunlardan bir tanesi çok akla yatkın geliyor. Şöyle ki en büyük transfer, hacim olarak 21 Ağustos tarihinde gerçekleşmişti. Bu işlem sadece tek bir Bitcoin cüzdanı tarafından gerçekleşmişti. Bu cüzdan tarafından gerçekleştirilen işlemin ardından, ufak hesaplardan da çoklu bir şekilde diğer bağlı hesaplara transfer işlemi olmuştu.

İlginizi Çekebilir:  Bakanlık kripto para borsalarından kullanıcı bilgisi istedi, sosyal medya vergi gündemiyle çalkalandı

Hala konu açıklığa kavuşmuş değil ve sayabileceğimizden fazla spekülasyon ortalarda dolaşmaktadır. Teorimize göre, bütün bu transferler, Xapo isimli Cüzdan hizmeti sağlayan şirketle ilgili. Ağustos’un başlarında; Coinbase, Xapo’yu satın almıştı. Xapo, İsviçre merkezli bir firmaydı. Yaşanan bu değişimlerle ilgili raporlar, fiziksel depolarda dahil olmak üzere Xapo’nun bazı büyük müşterilerinin hesaplarını Coinbase’e taşıdıklarını göstermektedir.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.