Bitcoin yatırımcıları ve kripto para borsalarında sık sık dile getirilen FOMO, Fear of Missing Out kelimelerinin kısaltılmış halidir. FOMO terimi Türkçeye mahrum kalma tedirginliği, kaçırma korkusu olarak çevrilmiştir. Bitcoin’de Fomo durumunu açıklamadan önce FOMO nedir sorusuna cevap verelim.

FOMO Nedir?

Psikolojik temellere dayanan mahrum kalma endişesi, öz belirleme kuramına dayanır. Öz belirleme kuramına göre herhangi bir şeyle alakalı olma durumu, temel bağlamda bir ihtiyaçtır ve kişilerin ruh sağlığına direkt etki etmektedir. FOMO etkisi de kişilerin zihinsel aktiviteleri sonucunda ya da ihtiyaçların karşılanamadığı durumlarda ortaya çıkar. FOMO algısı bu yönüyle kripto para piyasasında da sıklıkla görülür.

FOMO etkisinin altına giren birey, geri kalma endişesinden dolayı kaygılı ruh haline bürünür. Geri kalmışlık hissi, insanları sosyal etkileşime zorunlu kıldığı için sosyal medya bağımlılığıyla ilişkilendirilir. Çağın hastalığı olarak da kabul edilen FOMO algısı, kişilerin sürekli yeni şeyler öğrenme isteği, karlı yatırım yapma dürtüsü gibi durumları kapsar. 

Bitcoin ve FOMO İlişkisi

Kripto para borsasında FOMO terimi daha çok fırsatı kaçırma endişesi olarak kabul görür. Bitcoin yatırımcılığına yeni başlamış ya da Bitcoin borsasına dahil olmayı düşünen kişilerin FOMO etkisine kapılması, Bitcoin varlığı bulunan kişilerin ultra zengin olduğunu düşünmesine neden olur. Dolayısıyla bu düşünce kripto para yatırımı yapmak isteyen kişilerin yanlış kararlar vermesine olanak tanır.

FOMO algısı en çok Bitcoin fiyat endeksinin zirve yaptığı durumlarda görülüyor. Bitcoin’in fiyat değeri yükseldiği zaman FOMO algısından dolayı borsaya dahil olan kişiler belirli bir miktarda Bitcoin satın alıyor. Bitcoin fiyatı düştüğü zaman herhangi bir değişiklik yapmadan Bitcoin varlığını koruyan yatırımcılar bu nedenle zarara uğruyor. 

FOMO Algısının Nedenleri

FOMO algısının temel nedenleri arasında ana akım medya görülüyor. Kripto para analisti Van de Poppe, ana akım medyanın Bitcoin odaklı haberlerinin FOMO’ya neden olabileceği görüşünde. Kripto analitik platformu Santiment’in kurucusu Maksim Balashevich, konuyla ilgili şu şekilde düşünüyor:

İlginizi Çekebilir:  Bitcoin yaz ayları gelmeden 20,000 doları aşabilir!

“Demografik özellikler hiçbir zaman kesin olarak ve tam olarak kripto para biriminin doğal anonimliğinden dolayı kanıtlanamasa da, bu spekülasyonların muhtemelen gerçeklik payı var. Bu faktörler nedeniyle duygular, kripto pazarları yönünde önemli bir yere sahip olabilir. İnsanların yüksek alım ve düşük satış eğilimi genellikle kripto traderları tarafından yönetiliyor.”

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Birkaç yıldır dijital içerik editörlüğü yapıyorum. Web siteler için dijital pazarlama ve SEO gibi hizmetler verebilmek adına kendimi geliştirmeye devam ediyorum. Kripto paralara olan ilgimden dolayı son dönemde bu sektöre yönelik içerikler üretmeye başladım.