“Futures” ya da “future kontratı”, o tarihteki fiyat dikkate alınmaksızın ileri tarihli alım satım işlemi yapmaktır. İleri tarihli kontrat ya da vadeli kontrat / vadeli işlem sözleşmesi gibi isimlerle anılan bu işlemde amaç kârlılıktan ziyade, risk yönetimidir. Değişimin çok fazla olduğu ve kısa zamanda içinde fiyatın çok fazla inip çıktığı ürünlerde tercih edilir. Bitcoin de bunlardan biridir.

Future kontratlarında iki seçenek bulunmaktadır: Long yani uzun vadeli pozisyon ya da short yani kısa vadeli pozisyon.

Eğer long pozisyon ile future sözleşmesi yaparsanız, ileri bir tarihte, belirlediğiniz fiyattan alım yapmayı taahhüt edersiniz. Short pozisyon ile future sözleşmeleri de tam tersi biçimde, kontrat bitiminde belirlenen fiyattan belli miktarda varlığı satmayı taahhüt etmek demektir.

Bitcoin Futures nedir? Vadeli Bitcoin işlemleri (alım/satım) nasıl yapılır?

Açıklamalı örnek vermek gerekirse: Diyelim ki x bir coin’in fiyatı 100 Dolar. Yatırımcı olarak bu coin’in fiyatının ilerleyen dönemde artacağını yani değerleneceğini düşünüyorsunuz. Bu durumda kripto borsasından 3 aylık vade ile, o anki fiyattan yani 100 Dolar’dan 10 adet alım için futures sözleşmesi imzaladığınızı farz edelim. Eğer 3 ay sonra söz konusu coin fiyatı 200 Dolar olursa, siz 1000 Dolar ödeyerek yine 10 adet coin alacaksınız ancak aldığınız coin’lerin o anki değeri 2000 Dolar edecek. Yani öngörünüz karşılığında %100 kâr etmiş olacaksınız.

Bir başka örnek de tam tersi senaryo için verelim: Aynı şekilde fiyatı 100 Dolar olan coin’in düşeceği öngörüsüyle 10 adet coin satmak için 3 ay vadeli futures sözleşmesi imzaladınız. Yani size 3 ay sonra 1000 Dolar ödeneceğini taahhüt eden bir senediniz var artık. Sözleşme bitiminde, 3 ay sonra söz konusu coin’in fiyatının 50 Dolar’a düştüğünü farz edelim. Siz hala 1000 Dolar alacaklısınız, ancak eğer sözleşme imzalamayıp coin’leri elinizde normal şekilde tutsaydınız, piyasa değerleri 500 Dolar olacaktı.

İlginizi Çekebilir:  Elk.Finance (ELK) nedir, nereden ve nasıl alınır?

Kısacası, futures sözleşmelerinde alım-satım işlemleri piyasa koşullarına değil, sözleşmenin şartlarına bağlıdır.

Vadeli Bitcoin işlemlerinin en büyük avantajı, bir sözleşme ile bağlayıcı olmasıdır. Yani karşı taraf sözleşme sonunda size taahhüt edilen rakamı ödemek zorundadır. Eğer bu sözleşmeyi yasal bir kripto para borsası üzerinden imzalarsanız, paranızı alamama gibi bir durum söz konusu olamaz. Bu da kripto paraların yasaklanması ihtimali gibi durumlarda yatırımcıları güvence altına alan bir seçenektir.

Bitcoin futures işlemleri ya da Bitcoin futures sözleşmeleri, BTC fiyatına yönelik öngörü ile bir anlaşma yapmaktır. Unutulmamalıdır ki, bu yatırım aslında bir bahistir. Fiyatlar her zaman sözleşmede öngördüğünüz gibi kalmayabilir, kimi coin’ler beklenenden çok hızlı yükselirler ve sözleşme vadesi geldiğinizde, daha düşük bir fiyattan satmak zorunda kalarak, zarar edebilirsiniz.

Bu nedenle vadeli işlemleri, zarar etmeyi ya da kaybetmeyi göze alabildiğiniz rakamlar çerçevesinde yapmanız gerekmektedir. Ayrıca bu tip bağlayıcı sözleşmeler imzalarken, taahhüt ettiğiniz rakamlara dair analiz ve yorumların, tahminlerin uzman analistlerden gelmesine dikkat edin. Bu bile tek başına yeterli olamaz, zira kripto para piyasaları gibi değişkenliğin ve hareketliliğin çok fazla olduğu oynak piyasalarda, en ünlü uzmanların tahminleri bile sık sık yanılabilmektedir.

Bitcoin vadeli işlemleri, CBOE, CME, TD Ameritrade, JP Morgan ve son olarak Goldman Sachs‘ta gerçekleştirilebiliyor. Detaylı bilgilere bu kurumların sitelerinden ulaşabilirsiniz.

Önemli not: Vadeli işlemler son derece riskli işlemlerdir ve tamamen hakim olmadan portföy yönetimi ve bütçe analizi yapmadan bu işlemlere girişmeniz maddi ve manevi kayba yol açabilir. Bu içerik tavsiye niteliği taşımaz ve yatırım tavsiyesi asla vermez.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!