Mayıs ayında gerçekleşecek Bitcoin yarılanması öncesi Google Trends’ten elde edilen veriler, bu yılın yapılacak halving etkinliğine olan ilginin 2016 yılında yapılan son yarılanmaya göre %16 daha yüksek olduğunu gösteriyor.

Verileri coğrafi olarak son 1 ay içinde Bitcoin halving’e en çok ilgi gösteren ilk beş ülke Lüksemburg, Letonya, Estonya, İsviçre ve Litvanya oldu.

Bitcoin Halving 2020” şeklinde yapılan dar bir aramada ise çok farklı bir coğrafi dağılımı ortaya koyuyor. Nijerya grafiğin üzerine çıkarken ardından Venezuela, Avusturya, Portekiz ve Çekya, Nijerya’yı takip eden ülkeler arasında yer alıyor.

Bitcoin yarılanması neden önemli?

Bitcoin yarılanması yani halvingi, kripto topluluğu tarafından hem Bitcoin’in fiyatını hem de madenciler üzerindeki etkisi nedeniyle yakından izlenen bir olay olarak göze çarpıyor. Yarılanmayla birlikte madencilik ödülleri her 4 yılda bir yarıya düşüyor. Lider kripto para biriminin tarihinde üçüncü kez gerçekleşecek olan yarılanmayla birlikte Mayıs ayında madenciler her 10 dakikalık madencilik için 12,5 Bitcoin yerine 6,5 BTC kazanacak.

DeFi Toronto’nun kurucu ortağı Victor Li, geçen yıl yaptığı açıklamada Mayıs 2020’deki yarılanma sonrası Bitcoin’in enflasyon oranını altında olduğu gibi % 1.8’e düşüreceğini ifade etmişti. 2019 kışındaki Google Trends verileri, dünya çapında Bitcoin halving aramalarının yıl boyunca önemli ölçüde arttığını belirtmişti. Öte yandan küresel ekonominin harap olduğu Koronavirüs krizi sonrası bile Bitcoin’e duyulan ilgide ciddi bir azalma görülmedi.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!