Kripto para borsasının en değerli kripto para birimi olan Bitcoin, son zamanlarda tercih edilen yatırım araçlarından biri haline gelmiştir.  Kripto para ticareti yapmak ve Bitcoin alım satım işlemleri sağlamak istiyorsanız grafik yorumlama konusunda bilgi sahibi olmanız gerekir. Elektronik para birimlerinin aksine kripto para birimleri dalgalı bir yapıya sahiptir. Her an değişebilen dengeler özellikle Bitcoin yatırımcılarının grafik yorumlama ve analiz etmelerini gerekli kılmaktadır. Bitcoin birimiyle kazanç elde etmek için Bitcoin grafik yorumlama bilgisi edinmeniz gerekmektedir. Temel düzeyde yapacağınız grafik okuma ve değerlendirmeler bile doğru BTC yatırımlarınızın önünü açacaktır.

Bitcoin grafik yorumlama ve analiz yapmak için ilk olarak kripto para cüzdanı oluşturmanız gerekir. Kripto para cüzdanı nedir, nasıl açılır gibi soruların cevabına buradaki içeriğimizde yanıt vermiştik. Kripto para cüzdanı oluşturduktan sonra Bitcoin alabilir, BTC paranızı mum grafikleriyle inceleyebilir, günlük artış ve düşüşleri tespit edebilirsiniz. 

Bitcoin Grafik Yorumlama Teknikleri

Bitcoin grafik yorumlamak için kullanabileceğiniz teknikleri sıraladık:

Trend takibi yapmak

Mum grafiklerindeki gidiş yönüne doğru çizgi çekerek trend takibi yapabilirsiniz. Düşüşte olan trend süreklilik arz ediyorsa üstteki mumdan alttaki muma doğru bir çizgi çekilir. Çizginin kırılması, düşen trendin sona erdiği anlamına gelir. Yükselişte olan trendlerde ise en aşağıdaki mumdan en üstteki muma doğru çizgi çekilir. Çekilen çizgi kırılırsa yükseliş sona ermiş demektir. 

Hareketli ortalamaları yorumlamak

Hareketli ortalamalar, direnç ya da destek etkisi gösteren unsurlardır. Bitcoin grafiklerindeki renkli ve yamuk çizgiler hareketli ortalamaları temsil eder. Günlük bazda kısa ya da uzun vadeli ortalama analizi yapabilirsiniz. Örnek olarak:

  • Kısa vade – 14 ve 24 gün arası
  • Orta vade – 24 ve 60 gün arası
  • Uzun vade – 100 ve 200 gün arası 
İlginizi Çekebilir:  Bitcoin'i ilk hangi ülke kucaklayacak?

Bollinger bandını analiz etmek

Bollinger bandı üzerinde 3 çizgi bulunur. Bu çizgilerin anlamları şu şekilde özetlenebilir:

  1. Bollinger bandı alt çizgisi: Bitcoin grafiğinin son dönüş kalesidir.
  2. Bollinger bandı orta çizgisi: Hem destek hem de direnç pozisyonunda bulunur.
  3. Bollinger bandı üst çizgisi: Bitcoin grafiğinin direnç bölgesidir. 
Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Birkaç yıldır dijital içerik editörlüğü yapıyorum. Web siteler için dijital pazarlama ve SEO gibi hizmetler verebilmek adına kendimi geliştirmeye devam ediyorum. Kripto paralara olan ilgimden dolayı son dönemde bu sektöre yönelik içerikler üretmeye başladım.