Şu anda küresel anlamdaki birçok borsada 58 bin dolardan kendisine alıcı bulan en büyük kripto para Bitcoin, Güney Kore’de Kimchi Premium denilen kavram yüzünden 66 bin dolara yakın bir fiyattan alınıp satılıyor.

Son üç ayda 32 bin dolardan 62 bin dolar sınırına dayanarak oldukça dikkat çeken Bitcoin Güney Kore’de 75 milyon won’dan yani yüzde 15’lik 9 bin dolarlık bir fark oluşumuyla 66 bin dolardan alım/satımı gerçekleşiyor. Bu farka Khimchi Premium deniyor. Khimchi Premium, Batı borsalarıyla Bitcoin’in fiyatı ile Kore borsalarındaki arasındaki fark olarak adlandırılıyor.

Kore borsasında Bitcoin arbitrajı imkânı olur mu?

Ethereum’daki fark Bitcoin kadar değil ancak orada da 300 dolara yakın bir fark görülüyor. ETH, Bithumb’da 2.350 dolardan alınıp satılırken, Batı borsalarında 2050 dolar seviyelerinde işlem görüyor.

Kimchi Premium herhangi bir yatırımcının küresel olarak daha düşük bir fiyata Bitcoin veya Ethereum alıp bunu arbitraj yaparak, Güney Kore’de daha yüksek bir fiyata satabileceği anlamına gelmiyor çünkü, Kore kripto borsalarının yerel düzenlemeler nedeniyle yabancı müşterileri kabul etmiyor dolayısıyla böyle bir durum şu an mümkün değil.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.