16 Nisan tarihinde 63 bin 400 dolar seviyelerini görerek tüm zamanlar rekoru kıran ve o dönem 51.2 seviyelerinde olan Bitcoin’in hakimiyeti yani dominansı, 2018’den beri ilk defa yüzde 50 seviyesinin altına geriledi ve yüzde 48’leri gördü.

3 yıl sonra Bitcoin’de yaşanan bu dominans düşüşü altcoin’lerin ufak yükselişlerine neden oldu ve elinde altcoin tutan yatırımcıları iştahlandırdı. Bitcoin’in ardı ardına fiyat zirvelerini gördüğü Ocak ayında yüzde 72 seviyelerinde olan BTC dominansı, o tarihten bu yana beri kademeli şekilde düşüş yaşıyor.

Coinmarketcap verilerine göre, yüzde 14.5 dominansa sahip olan Ethereum, son dört günde %15’in üzerinde yükselerek gün içerisinde 2.600 dolar ile tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Bu Bitcoin dominansını aşağı çeken faktörlerden biri olarak ön plâna çıkarken, son dönemin parlayan kripto paralarından XRP % 3.13 ve DOGE % 2 ile toplam market hakimiyetindeki yerlerini almış durumda.

Bitcoin Dominansı nedir, ne anlama geliyor?

Bitcoin dominansının yükselmesi, BTC’ye olan para akışının fazla olması, dominansın düşmesi ise nakit akışının altcoin’lere kaydığını gösteriyor ve hakimiyet bu yüzden önemli hâle geliyor. 2017’de yaşanan rallide ise BTC dominans yüzde 75’lerden yüzde 30’lara kadar düşerek altcoin’lerde inanılmaz artışlara yol açmıştı.

Birçok analist, Ethereum, Maker Dao ve Solana’nın yeni zirveler yapmasının altcoin boğa sezonuna işaret ettiği yorumları yapılsa da, bu hafta Bitcoin’de yaşanan bu belirsizliğin piyasayı etkilediğini ifade ederek 50 bin ilâ 60 bin dolar seviyesini ‘karanlık bir bölge olarak tanımlıyor.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!