Kripto para piyasasında sıkça duyabileceğiniz halving kavramı Türkçe’de “yarılanma” olarak geçer. Madencilik ile üretilen bir kripto para biriminin (Bitcoin, Litecoin vb.) belli bir blok üretiminin aşılması sonucu, madencilere blok başına verilen ödülün yarıya düşmesine denir.

Madencilik (mining) ile üretilen kripto para birimlerinin toplam arzları bellidir. Belirlenen arz miktarının üstünde üretim yapılamaz. Bu sayede arz-talep dengesi korunur ve enflasyonun önüne geçilir. Söz konusu coin’in değerinin düşmesi engellenir.

Ancak, madencilerin çok hızlı ve fazla çalışıp, kripto para arzını çok kısa sürede tamamlamaları da istenmeyen bir durumdur. Bu nedenle, belli periyotlarla blok üretiminde kullanılan algoritma zorlaşır ve mining yani madencilik hızı yarıya düşer. Aynı zamanda madencilere verilen ödül de yarıya düşer. Buna halving yani yarılanma denir.

Halving yani yarılanmanın bir amacı da, başından beri o kripto paranın madenciliğini yapanların emeklerini ve haklarını, yeni gelenlere karşı korumaktır. Yani halving, bir anlamda “kıdem tazminatıdır”. Bitcoin’in 1 Dolar bile olmadığı zamanlarda madenciliğini yapanlar ile günümüzde madenciliğini yapanların aynı ödülü kazanmamaları gerektiğinden, ilk halving yani yarılanmalardan etkilenmeyen eski madenciler, daha fazla kazanmış olacaklardır.

Aynı zamanda yarılanma, madencilik hızını da düşürerek, madencilerin blok zinciri ağında daha uzun süre kalmasını, bu sayede işlemlerin onaylanmaya devam etmesini de sağlar.

Bitcoin ilk piyasaya çıktığı 2008 yılında, üretilen her bir blok başına madencilere 50 BTC ödül verilmekteydi. 2012 yılında ilk Bitcoin halving yani Bitcoin yarılanması gerçekleşti ve ödül blok başına 25 BTC’ye düştü. Bitcoin halving o günden bu yana yaklaşık olarak her 4 yılda bir gerçekleşmektedir. 2016 yılında bir Bitcoin yarılanması daha gerçekleşmiş ve blok başı ödül 12,5 BTC’ye, Mayıs 2020’deki halving ile de 6,25 BTC’ye düşmüştür.

İlginizi Çekebilir:  ETF nedir? ETF nasıl alınır, Bitcoin ETF nedir, Bitcoin ETF nasıl alınır?

Bitcoin halving, Bitcoin yarılanması ne zaman?

Bitcoin blok ödülleri her 210 bin blokta bir yarıya indirilir. Bir sonraki Bitcoin halving yani Bitcoin yarılanmasının 2024 yılında olması beklenmektedir. Bu yarılanmada blok başına ödül 3.125 BTC’ye düşecektir. 2028 yılındaki yarılanmada ise blok başına ödül 1.5625 BTC’ye düşecektir.

Toplamda yapılacak olan Bitcoin halving sayısı 32’dir. 21 milyon adet belirtilen Bitcoin arzının tamamının 2140 yılında sona ereceği tahmin edilmektedir.

Bir sonraki Bitcoin yarılanmasının (Bitcoin halving) Mart – Haziran 2024 arasında bir tarihte olacağı tahmin edilmektedir.

Bitcoin halving fiyatı arttırır mı?

Bitcoin yarılanmaları genelde Bitcoin piyasa fiyatına olumlu etki etmiştir. Örneğin 2012’deki yarılanmada 1 BTC 12,31 Dolar iken, 2016’daki yarılanmada 1 BTC 650 Amerikan Doları idi.

Bitcoin Cash (BCH) Halving nedir, ne zaman?

Bitcoin’in blok zincirinin sert çatallanma (hard fork) ile bölünmesi sonucu 2017 yılında Bitcoin Cash (BCH) ortaya çıkmıştır. Bitcoin Cash (BCH) de aynı Bitcoin gibi madencilikle üretilen, kazılan blok başına madencilere ödül verilen bir kripto para birimidir. Geçtiğimiz yıl yani 2020 yılında BCH halving gerçekleşmiş ve blok başına ödül 6,25 BCH’ye düşmüştür.

Litecoin (LTC) Halving nedir, ne zaman?

Litecoin (LTC), 2011 yılında Bitcoin blok zincirinden çatallanarak ayrılan ilk kripto para birimi ve aynı zamanda ilk altcoin’dir. Litecoin (LTC) de aynı Bitcoin gibi madencilikle üretilir. Litecoin (LTC) toplam arzı 84 milyon adettir. 2011 yılında Litecoin (LTC) madenciliğinde ödül, blok başına 50 LTC idi. 2015 yılındaki Litecoin Halving ile bu rakam 25 LTC’ye, 2019 yılındaki Litecoin yarılanması ile de 12,5 LTC’ye düşmüştür. Litecoin (LTC) yarılanması dört yılda bir gerçekleşmektedir.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!