Dünyanın en çok bilinen ve yatırım yapılan kripto parası Bitcoin’de merakla beklenen Bitcoin Halving gerçekleşti. Böylelikle madencilik ödülleri, 12,5 BTC’den 6,25 BTC’ye düştü. Peki lider kripto paranın fiyatı nasıl seyredecek, muhtemel senaryolar neler?

Dört yılda bir gerçekleşen ve kripto dünyasının heyecanla beklediği Bitcoin Halving, TSİ ile 22:23 sularında 630,000 numaralı blokta gerçekleşti ve Bitmain’e ait AntPool tarafından çıkarıldı. Yarılanmayla birlikte 12,5 BTC olan madencilik ödülleri yarı yarıya inmiş oldu. Yarılanmanın gerçekleştiği sıralarda bir numaralı kripto para birimi 8 bin 490 dolar fiyatından işlem görüyordu.

Bundan sonra Bitcoin’in fiyatı ne kadar olacak?

Geçtiğimiz dört yıl boyunca günlük 1800 adet üretilen Bitcoin sayısı bu yarılanmayla 900’e düşmüş oldu. Bitcoin halving, kripto paradaki enflasyonu düşürmek amacıyla yapılıyor. Bir sonraki blok ödülü yarılanması, 2024 yılında 840,000 numaralı blokta gerçekleşecek ve o tarihte 6,25 olan BTC 3.125’e düşecek.

Ekonominin doğasında bulunan arz talep dengesinin bu sektörde de gözetildiği için normal olarak bu yarılanmayla birlikte daha az ve zor üretilecek/çıkarılacak Bitcoin’in fiyatının daha da yükselmesi bekleniyor. Madencilerin başka kripto paralara yönelmesi de konuşulan konular arasında ancak buna pek ihtimal verilmiyor çünkü Bitcoin hala dünyanın en çok rağbet gören kriptosu.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.