Kripto para borsasının en değerli sanal para birimi olan Bitcoin’in özelliklerinden biri olan Halving (yarılanma) 4 yılda bir madencilik ödülünün yarıya indirilmesi esasına dayanır. Bitcoin’in Halving özelliği, Bitcoin’i yaklaşık 118 yıl sonra sıfırlanacak bir Bitcoin arzına dönüştürecektir. Peki, Bitcoin Halving nedir? Yarılanma işleminin amacı ne? Bitcoin Halving ne zaman? sorularına içeriğimizde yanıt bulabileceksiniz…

2009 yılında ortaya çıkan Bitcoin, günümüze kadar toplam 2 defa Halving geçirdi. Kripto para analizleri, üçüncü Bitcoin Halving’in 2020 yılının mayıs ayında gerçekleşebileceğini öngörüyor.

2008 yılında dünya genelinde yaşanan küresel ekonomik krizden 1 yıl sonra ortaya çıkan Bitcoin’in, ekonomik krizi yaratan para baronlarına karşı oluşturulduğu söyleniyor. Bitcoin yarılanması, enflasyonu sıfırlama amacından dolayı her dört yılda bir kez gerçekleşmektedir. 

Anonim lider geliştiricilerinden biri olan Ignotus G. Geverell, Bitcoin yarılanması hakkında şunları dile getirdi:

“Bitcoin’in arz eğrisinin optimal olduğuna dair bir kanıt yok. Ancak, bazı yönlerinin sorunlu olduğunu gösteren birçok araştırma var. Dürüst olmak gerekirse, iktisat alanının genel olarak şu anda nerede olduğu konusunda oldukça zayıf bir fikrim var.”

Bitcoin Halving’de BTC fiyatı düşer mi, yükselir mi?

Bitcoin Halving nedir? sorusunu yanıtladıktan sonra Bitcoin Halving gerçekleştiği zaman BTC yükselir mi yoksa düşer mi sorularının cevabını öğrenebilmek için Bitcoin yarılanmalarının sonuçlarına bakabiliriz. Genel olarak bakıldığı zaman Bitcoin Halving dönemlerinde BTC oldukça yüksek bir fiyat trendine girmiş. Bu yükselen fiyat trendi 2012 ve 2016 Bitcoin yarılanmalarında oldukça net bir şekilde görülebiliyor. 

Bitcoin yarılanmasından dolayı yaşanan fiyat değişimlerinde ortaya düşünülmesi gereken 2 konu çıkıyor. İlk olarak Bitcoin Halving’in ardından Bitcoin kıtlığı artış gösterdiği için tedarik etmesinin zorlaşması. İkinci olarak Bitcoin yarılanmasının Bitcoin madenciliğine olan etkisi.

Bitcoin Halving Ne Zaman Yaşanacak?

En son 2016 yılında yaşanan Bitcoin Halving, bu yıl 12 Mayıs 2020 tarihinde yaşanacak. Geçmiş yıllarda yaşanan Bitcoin yarılanma süreçleri, BTC değerinde sıçramalara yol açtı. Bu yıl da benzer bir etki bekleyen kripto para yatırımcıları, 12 Mart tarihinde yaşanan BTC değer kaybını alım fırsatına dönüştürdü. Şimdi de kripto para yatırımcıları Bitcoin Halving’in ardından büyük bir fiyat artışı bekliyor. Tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 pandemisinden dolayı Bitcoin yarılanmasının önceki yıllarda olduğu gibi olumlu etkiler yaratması yüksek bir ihtimal değil.

İlginizi Çekebilir:  Hindistan için endişeli yorum: Ülke 40 yıl geriye gider
Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Birkaç yıldır dijital içerik editörlüğü yapıyorum. Web siteler için dijital pazarlama ve SEO gibi hizmetler verebilmek adına kendimi geliştirmeye devam ediyorum. Kripto paralara olan ilgimden dolayı son dönemde bu sektöre yönelik içerikler üretmeye başladım.