Şu sıralarda 10 bin doların üzerinde seyreden Bitcoin işlemleri son 1 ayda yüzde 30 artış gösterdi.

Blockchain.com’den aktarılan verilere göre Bitcoin hash oranı, sadece geçen ay yüzde 30 artış gösterdi. Hash hızı ise saniyede yüzde 98.5 gibi bir orana yükselerek geçen yılın Aralık ayında yaşanan ‘ayı piyasası’ndan beri ise yüzde 200 artış gösterdi.

Peki Hash Rate nedir, ne işe yarar?

Blockchain sisteminin en önemli parçası olan Hash, metin veya verinin şifrelenmesini sağlayan, algoritmadır. Genellikle SHA, SHA1, MD5, MD2 gibi algoritmalardan faydalanır. Diğer bir bakış açısıyla da Bitcoin/Ethereum veya kazılabilir diğer kripto paralar için, kazım gücü denilebilir.

Hash hızı, ağın kurallarını zorlayan bilgisayar gücü miktarının bir ölçüsünü verdiği için önemlidir. Ağın yeterince dağıtılması koşuluyla, daha yüksek bir hash daha güvenli bir ağ anlamına gelir.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.