Hashrate, bir kripto paranın blok zincirinde her saniye için gerçekleştirebileceği hesaplama sayısının miktarını tanımlayan bir parametredir.

Hashrate’in daha yüksek olması, madenciler arasındaki blok doğrulama rekabetini arttıran bir unsurdur. Aynı zamanda %51 saldırısı denilen işlem için ağdaki enerji gereksinimini arttırır ve ağı daha da güvenli kılar. 

Dramatik bir şekilde gerçekleşen %60’lık değer kaybı yaşayarak Mart ayında 3,600 dolarlık seviyeyi görmesinin ardından geçtiğimiz günlerde ağın zorluğu da %16 oranında düşüş yaşadı. 

Zorluk, blok zincirindeki bir problemi çözmek için harcanması gereken enerji ve zamanı ifade eden bir kavram olarak karşımıza çıkmaktadır. Zorluk aynı zamanda her 2016 blokta veya iki haftada bir tekrar hesaplanmak üzere kodlanmıştır.

Hashrate’i doğrudan ilgilendiren bir konu olan ağın zorluğu; düşük bir madencilik katılımı gerçekleştiği zaman buna paralel olarak azalacaktır. Ağa katılımın yoğun olduğu dönemlerde de sistemi dengeleyebilmek adına yükselecektir. 

Daha öncede belirtildiği üzere zorluktaki en son düşüş Bitcoin 9,900 dolar seviyelerini gördüğü Şubat ayının son günleriydi. Sadece üç gün sonrasında ise Bitcoin 8,800 dolar seviyesine geriledi. Ardından 14 Mart’ta 4,800 dolar seviyelerini gördük ki bazı borsaların 3,600 dolar olarak fiyatladığı anlık da olsa gerçekleşti.

Bitcoin hashrate grafiği.

Zorluk düşmeye devam edecek

Hashrate, zorluk ve fiyat arasındaki ilişki, analistlerin yorumlarına göre madencilerin daha önceden de gerçekleşmiş olan teslim olma döngüsü gibi bir dönemde olduğunu açıklamakta. 

Teoriye göre Bitcoin’in fiyatının madenciyi karlı bırakacak seviyede olması gerekiyor. Fiyat madencileri tatmin ettiği sürece sistemdeki madenci sayısı artıyor veya sabit kalıyor. 

Görünen o ki sistemden çıkan madencilerin arttığına ve katılanların az oluşuna ya da olmadığına bakılırsa, geçtiğimiz haftanın madencilere yeteri kadar kazandırmadığını rahatça söyleyebiliriz.

btc.com üzerinden edindiğimiz bilgilere göre, önümüzdeki iki hafta boyunca zorluk seviyesinin gerçekleşen azalmaya ek %16 oranında azalması bekleniyor. 

İlginizi Çekebilir:  Bitcoin'in düşüşünde Libra'nın payı var mı?
Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Eskişehir Osmangazi Üniversitesinde Siyaset Bilimi öğrenimi görmekteyim, geleceğin politikalarının kripto paralar ve getirdikleri teknolojilerden geçeceği görüşüne sahip olduğum için yaklaşık 3 yıldır kripto paralarla ilgileniyorum.