İspanya’nın en büyük ve Avrupa’nın beşinci büyük bankası olan Banco Santander’in Brezilya’daki şubelerinden birindeki banka hesabından 30 milyon Brezilya Reali (5 milyon dolar) çalındı. Bu parayla Bitcoin almak isteyen kişi ya da kişiler kripto para borsaları tarafından engellendi.

Polis kaynaklarına göre soyguncular, 15 ülkede faaliyet gösteren Latin Amerika’nın en büyük çelik üreticisi Gerdau’nun Brezilya’da Porto Alegre şubesindeki bir banka hesabından 5 milyon dolar yani Brezilya para birimiyle 30 milyon Real çalarak bu parayla Bitcoin almaya kalkıştı.

Soygun nasıl gerçekleşti?

Kripto para borsaları tarafından engellenen bu girişim için İspanyol Bankası, savcıdan derin bir hırsızlık soruşturması açmalarını istedi. Rapora göre olay, 16 Nisan’da Gerdau şirketinin Santander’e bir sorun yaşadıklarını bildirmesiyle başlıyor. Daha sonra çelik üreticisinin internet bankası hesabına yönelik bir saldırı sonucu finansal usulsüzlükler kesinleşince 11 farklı yere EFT gerçekleştirildiği fark ediliyor.

Soruşturmada tüm işlemlerin aynı IP adresinden yapıldığı ortaya çıkıyor ve 5 milyon dolarlık tutar, São Paulo, Rio Grande do Sul ve Rondônia’da bulunan dört şirketin banka hesaplarına aktarıldığı belirleniyor. Buradan da Brezilya piyasasındaki (OTC) denilen tezgah üstü borsalar yoluyla Bitcoin almak için kullanılıyor. 5 milyon dolar civarındaki para, gönderilen her yerde hızlı bir şekilde bloke ediliyor. Bahsedilen rakamlar 3.5 milyon Real ile 15 milyon Real arasında değişiyor ve bu da 600 bin dolar ile 2.5 milyon dolara denk geliyor.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!