Koronavirüsün de etkisiyle 2020, gerek yılın başındaki yükselişler gerek ani düşüşlerle kripto paralar üzerinde önemli bir yıl olmaya aday oldu.

Bitcoin, geleneksel risk varlıklarıyla kıyaslanmaya devam edilecek mi? 20 Mart’da kripto paraların kralı, S&P 500 ile birlikte düşüş yaşadı. Ancak aralarındaki korelasyon farkı %25’den %50’ye kadar açıldı. Benzer bir şekilde, geçtiğimiz günlerde Bitcoin ve Altın arasında da bir ilişki vardı; birlikte yükselip düşmelerine rağmen, 13 Mart ile 20 Mart arasında Bitcoin ve Altın arasındaki korelasyon farkı %55’den %26’ya kadar geriledi. Şüphesiz ki bu durum Bitcoin hakkında yapılan ilişkisiz varlık yorumu için iyi bir işaret gibi gözüküyor.   

Kripto Analitik firması Amberdata’nın kurucusu ve Operasyon Müdürü Tongtong Gong, yeni yayınlanan bir podcastte Bitcoin’in ve kripto alanının önümüzdeki 5 yıl boyunca ciddi gelişmelere açık olduğunu söyledi.

Gong; finansal bakış açısından finansal tarihe baktığımızda, gerçekten öngörülebilir veya doğrusal değil, değil mi? Bu bir savaş, bu sebeple de ben, önümüzdeki 5 yıl boyunca dijital varlıklar üzerindeki düzenlemelerin ve teknolojik gelişmelerin ciddi boyutta olacağını düşünüyorum, dedi. 

Büyük bir alım sinyali

Bitcoin kara perşembeden sonra ilk defa geçtiğimiz 24 saat içerisinde artış göstererek 6,195 dolar seviyesine yükseldi.

AvaTrade’in Market Analiz Müdürü Naeem Aslam; bu yükseliş 6,000 dolar direncini aşması sebebiyle önemli bir yükseliş, eğer Bitcoin hareketli 200 günlük ortalamayı aşarsa alım için büyük bir sinyal görüyor olacağız, dedi. 

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!