ABD Ohio’da 2014-2017 yılları arasında yaşanan bir olay, kripto para ile ilgili akıllardaki soru işaretinin kalıcı hale gelmesine yol açabilecek durumu gözler önüne serdi. Larry Harmon ismindeki ABD vatandaşı, dünyanın en popüler kripto parası Bitcoin ile 300 milyon civarıdaki uyuşturucu parasını akladı. Gerçek ortaya çıkınca da tutuklanıp cezaevine gönderildi. Şimdi, yargılanacağı günü bekliyor.

Tezgah şöyle tertip edilmiş: Larry Dean Harmon’ın darknet üzerinde kurulu internet sitesine üye olan kişiler, nereden geldiği belli olmayan (fakat polisler uyuşturucu parası olduğuna inanıyor) paralarla, Bitcoin alımına müsade etti. Karşılığında büyük komisyonlar alarak hatrı sayılır bir parayı cebine indirdi. Aslında tam olarak cebine de indirmiş diyemeyiz, çünkü o da bu komisyonları bitcoine çevirip sakladı ve bu nedenle de tespit edilemiyor.

Para, aslında faaliyette olmayan sahte e-ticaret siteleri üzerinden geliyor gibi gözüküyor ve sahte faturalar kesilerek sisteme sokuluyordu. Bu nedenle de paralar aklanmış oluyordu.

Emniyet güçlerine göre, 2014-2017 yılları arasında Harmon bu yöntemle 300 milyon doları akladı ve uzun uğraşlar sonucu bunu tespit ederek onu paketleyerek cezaevine gönderdi.

Şimdi Larry Harmon, uyuşturucu ticareti-para aklama ve vergi kaçırma suçlarından yargılanacak ve ceza alıp almayacağını öğrenecek. ABD yasasına göre, bu şekilde işlenen suçların en masum görüneni yani; lisanssız şekilde para aktarma bile 5 yıl hapis yemeye yetiyor.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!