30 Nisan itibariyle bir Bitcoin işleminin ortalama maliyeti on ayın en yüksek seviyesi olan 2.94 dolara yükseldi. Bitcoin ağında onaylanmamış Bitcoin işlemlerinin havuzuna verilen ad olan mempool’da işlemlerin biriktiği de dikkatlerden kaçmadı. Peki Bitcoin işlem ücretlerinin artması ne anlama geliyor?

Bitinfocharts tarafından aktarılan verilere bakıldığında Bitcoin’in 9 bin 500 dolara yükselmesiyle lider kripto paranın işlem ücretlerinde rekor seviye görüldü. Bitcoin işlem ücretinin artmasının nedeni ise Bitcoin ağı tıkandıkça, madenciler bir sonraki bloğa geçmek için daha yüksek ücretler ödemek zorundadırlar, böylece ücretleri yükseltirler.

Bitcoin işlem ücretlerinin ortalaması.

Nisan ayında düzenli artış, mempool’da biriken işlemler

29 Nisan’da yani bir gün önce ortalama ücretler 1,28 dolar civarındaydayken Perşembe gecesi ücretler %129 artışla son on ayın en yüksek seviyesine çıktı. Bu ani artış şaşırtsa da aslında Nisan ayında bu artışlar düzenli şekilde devam ediyordu. 1 Nisan – 30 Nisan arasında Bitcoin ağındaki ortalama ücretler % 673 artış göstermişti.

Blockchain.com’dan gelen mempool verileri, onay bekleyen Bitcoin işlemlerinin büyük bir birikimini gösteriyor. Bu Bitcoin madencileri tarafından hala onaylanması ve işlenmesi gereken veri miktarını (işlemler biçiminde) temsil ediyor.

Bitcoin’deki işlem ücreti yüksek olması, her durumda olağan olmasa da, Bitcoin ağındaki alan talebinde bir artış olarak görülebilir. Bitcoin ve geleneksel ekonomi COVID-19 kilitlenmesinin ışığında belirsizliğini korurken, bu talep artışı iyi bir şey olabilir.

Bitcoin’deki işlem hızları kısmen 1MB blok boyutu ile sınırlıdır. Blockchain.com’da görüntülenen mevcut 67 MB’lık birikme, ücretler normal seviyelere dönmeden önce bir seferde bir blok temizlenmelidir. Bitcoin’in on dakikalık blok sürelerine göre, bu on saati aşabilir. Bitcoin, bu haberin yazıldığı sırada Bitstamp’ten 8851 dolardan işlem görüyordu.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!