Bitcoin başta olmak üzere kripto paralarda kullanılan, borsaların yatırımcılara sunduğu daha az yatırımla daha büyük miktarda işlem yapılmasına izin veren uygulamalara “kaldıraç” yani “leverage” denir. İlk olarak Forex gibi geleneksel finans araçlarında kullanılan kaldıraçlı işlem uygulaması son zamanlarda kripto para borsalarında da kullanılmaya başlanmıştır.

Kripto para borsalarında genellikle kaldıraç oranı 1:100 yani 1’e 100’dür. Binance, BitMex gibi borsalarda sunulan kaldıraçlı işlem imkanı, 100 dolar ile 10 bin dolarlık işlem yapılmasına olanak sağlamaktadır. Diyelim ki elinizde (inşallah) 1 Bitcoin var. Bu paranızı kaldıraçlı işlem olanağı sunan bir borsada depozit olarak kullanarak, 1 ile 100 arasında bir kaldıraç değeri emri girerseniz, örneğin 10 seçerseniz, 10 BTC ile işlem yapmaktasınız demektir. Kaldıraç oranı arttıkça kar oranınız artar ancak riskiniz de yükselir.

Diyelim ki bu örnekte 1 BTC yatırarak, 10 kat kaldıraç (margin) seçtiniz. Bitcoin fiyatları da o esnada 50 bin Dolar’dan 52 bin Dolar’a yükseldi. Bu durumda kaldıraç kullanmasaydınız, 2 bin Dolar kar etmeniz gerekirken, 10 kat kaldıraçlı işlem yaptığınız için 20 bin Dolar kazanırsınız.

Ancak diyelim ki Bitcoin fiyatı 50 bin Dolar’dan, 48 bin Dolar’a düştü. Bu da normalde 2 bin Dolar zarar etmeniz gerekirken, 10 kat kaldıraçlı işlem yaptığınız için 20 bin Dolar zarar etmeniz anlamına gelir.

Kaldıraçlı borsaya girerken depozit olarak verdiğiniz 1 BTC yani 48 bin Dolar’dan zararınız olan 20 bin Dolar düşülür. Yani neredeyse yarı yarıya zarar etmiş olursunuz.

Kısacası, kaldıraçlı işlemlerde kaybetmeyi göze alamayacağınız miktarlardan büyük rakamlarla işlem yapmamanız tavsiye edilir.

Kaldıraçlı işlemler Bitcoin ve diğer kripto paraların fiyatlarının yükselip düşmesinde en önemli etkenlerden biridir. Örneğin bir yatırımcı 5 kat ile kaldıraçlı işlem yapıyorsa, aldığı tasfiye riski 20 kat kaldıraçlı işlem yapan birine göre daha düşüktür. Tasfiye miktarları arttıkça düşüşler artar ve piyasa da savunmasız kalır. Kaldıraçlı işlem bir nevi anlık borç almaktır. Yüksek marjinlere düşük miktarlarla yatırım yapan ve kalanını borç olarak alan yatırımcılar, büyük kayıplar yaşadıkları için bu satışlardan dolayı coin fiyatları da düşüş yaşar.

İlginizi Çekebilir:  Bakkt nedir? Piyasa için ne anlam ifade ediyor?

Binance, FTX, Huobi Global gibi büyük borsalara üye olup kaldıraçlı işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Not: Bu internet sitesinde yer alan hiçbir içerik, yazılı ve görsel materyal yatırım tavsiyesi taşımaz. Gazetecoin.com sadece ve sadece bilgilendirici ve haber niteliği taşıyan içerikleri sizlere ulaştırmayı hedefler. Kripto para birimleri oldukça yüksek riske sahip varlıklardır. Bu yatırım araçlarına yatırım yapmadan önce araştırmalı veya bir danışmandan yardım alabilirsiniz. Kripto paralarla olan işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kripto paralara yatırım yapmadan önce bütçeniz ve ekonomik durumunuz değerlendirilmeli ve buna göre özel bir yatırım plânı çizilmelidir.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!