Bitcoin karşıtı açıklamalarıyla ünlü olan, ABD Başkanı seçilen Joe Biden’ın Hazine Bakanı olarak göreve getirdiği FED eski başkanı Janet Yellen, bazı ekonomistlerin eleştirilerine yol açan ve çok yüksek gördüğü 1.9 trilyon dolarlık teşvik ve destek paketini kez daha savundu.

Cuma günü yayınlanan NBC News’un Today programına verdiği röportajda Yellen, “bu paketin doğru büyüklükte” olduğuna inandığını söyledi ve yönetimin Amerikan ekonomisinin üstesinden gelebilecekleri “hedefi aştığını” düşünmediğini ifade etti.

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen’ın Biden’in ‘amiral gemisini’ kurtarma planının ekonomiyi aşırı ısınma, tehlikeli enflasyonu tetikleme ve devlet borcunu sürdürülemez seviyelere çekme potansiyeline sahip olan bu teşvik paketini ilk kez savunmadı.

“Ekonomiyi normalleştirmek istiyoruz”

Yellen, 1.9 trilyon dolarlık destek paketi için “Bu, salgını ele alan ve insanların diğer tarafa sağlam bir şekilde geçmesine yardımcı olan bir paket” dedi ve “Çocuklar okula gidemediği için uzun süre işsizlik, işgücü piyasasının dışında kalmanın insanları yaralamasını istemiyoruz. Ekonomiyi normal bir şekilde tekrar çalıştırmak istiyoruz.” sözlerini sarf etti.

Öte yandan basında bu pakete çatlak sesler çıkmaya devam ederken, Clinton ve Obama yönetimlerinde görev yapan bir ekonomist olan Larry Summers, geçen ay Washington Post’taki makalesinde “Salgının doğrudan ve dolaylı kurbanlarına yardım etmek için gerekli olan her şeyi yapmaktan gurur duyuyorum” diye yazdı ve “Ancak, bunun önerilen toplam teşvik seviyesini gerektirecek şekilde yapıldığını sanmıyorum.” satırlarını aktardı.

1.9 trilyon dolarlık paketteki ödemeler ne zaman dağıtılacak?

Yellen, Beyaz Saray’ın onayladığı paketteki 1.400 dolarlık teşvik ödemelerinin bu hafta sonu banka hesaplarına yatırılmaya başlayacağını söyledi.

ABD Başkanı Joe Biden, Perşembe günü imzaladığı 1.9 trilyon dolarlık Amerikan Kurtarma Planı’nda şartlara uyan Amerikalı vatandaşlar için 1.400 dolarlık ödemeler, haftalık 300 dolarlık işsizlik yardımları, Çocuk Vergi Kredisinde büyük bir genişleme, kira yardımı, aşı dağıtımı için finansman ve eyalet ve yerel hükümetler için yardımı içeriyor. Demokratlar, bu paketi tarihin en önemli federal yoksullukla mücadele çabalarından biri olarak değerlendirirken, Cumhuriyetçiler paketin büyük bir krize yol açacağını ifade ediyor.

İlginizi Çekebilir:  1 haftada yüzde 34 artan yatırımcıların dikkatini çeken Cardano (ADA) neden yükseliyor?
Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.