Bitcoin karşıtlığıyla bilinen milyarder yatırımcı Warren Buffett’ın sahibi olduğu yatırım holdingi Berkshire Hathaway, koronavirüs salgını nedeniyle yaklaşık 50 milyar dolarlık rekor kayıp açıkladı ve havayolu şirketlerindeki bütün hisselerini sattı.

Bitcoin’in en açık sözlü eleştirmenlerinden olan Warren Buffett tarafından yönetilen yatırım şirketi, finansmanı koronavirüs pandemisinden sonra geçen çeyrekte yaklaşık 50 milyar dolarlık rekor kayıp yaşadı. Holdingin hisse başına 30,653 dolar kaybettiği görüldü.

89 yaşındaki yatırım gurusu, şirketin ilk çeyrek mali raporuna yansıyan bir diğer detayda ABD’nin dört büyük havayolu şirketindeki hisselerin tamamını satmasıydı. Delta Air Lines’da yüzde 11, American Airlines’da yüzde 10, Southwest Airlines’da yüzde 10, ve United Airlines’da ise yüzde 9 hissesi vardı.

Zarar gören şirketler arasında Coca-Cola ve Apple gibi şirketler de var

Efsanevi yatırımcı, işletme kârını net kazançlardan daha iyi bir performans ölçüsü olarak gördüğü için duruma farklı bakıyor olabilir çünkü firmanın faaliyet kârı (bir şirketin faiz ve vergiler düşülmeden elde ettiği miktar) yaklaşık yüzde 6 artışla 5.87 milyar dolara yükseldi.

Berkshire’ın yatırım yaptığı Coca Cola, Bank of America, Apple ve American Express gibi 90 şirketinin neredeyse tamamı COVID-19 nedeniyle büyük zarar gördü. Öte yandan şirketin Genel Başkan Yardımcısı Charlie Munger, geçen ay holdingi oluşturan bazı işletmelerin kapanması gerekebileceğini söylemişti.

Koronavirüs dünyayı kaosa sürüklediği dönem borsa ciddi bir yara aldı ve çoğu ülke sıkı ekonomik önlemleri uyguladığı için küresel ekonominin çarklarının neredeyse durma noktasına geldiği söylenebilir. Geleneksel olarak ana akım finansın çöküş yaşadığı dönemde Bitcoin ve diğer kripto para birimleri de rekor kayıplar yaşamıştı. Özellikle Mart ayı yatırımcılar ve şirketler için kara bir ay olarak tarihe geçti.

Dünyanın en zengin adamlarından biri olan Buffett, uzun zamandır Bitcoin eleştirmeni ve kripto para birimini “sıçan zehiri” olarak adlandırarak “benzersiz bir değeri yok” demişti.

İlginizi Çekebilir:  Dallas Mavericks, 122 bin dolar Dogecoin değerinde ürün sattı | "Tek bir Doge satmayacağız"
Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.