Bazıları için spekülasyon ve bazıları için de bir yatırım gemisi olarak adlandırılan Bitcoin’in birçok yüzü var. En nihayetinde Bitcoin, insanlara ekonomik bağımsızlık sunan alternatif bir parasal sistem olarak tanımlanabilir.

Lider kripto para biriminin bir finansal riskten korunma varlığı olarak işlev gördüğü anlatısını yönlendiren Bitcoin’in bu kendi görüşüdür. BTC, hala 2008’deki küresel ekonomik krizin kargaşasını kaçınmak için inşa edilmiş dijital altın görünümünde ve bu durum koronavirüs krizinde de sınanıyor.

Bitcoin ile S&P arasındaki korelasyon dikkat çekiyor

Gerçekten de, diğer önemli varlıklarla Bitcoin korelasyonu yeni zirvelere ulaştı. Bunlar arasında en önemlisi olarak gözlenen ve piyasa yorumcuları tarafından S&P 500’e dikkat çeken kripto analitik firması Coin Metrics’in verilerine göre Bitcoin’in bu S&P 500 ile olan korelasyonu hiç bu kadar olumlu olmamıştı.

Şu anda, 1.0 ila -1.0 ölçeğinde (1.0 iki varlığın tamamen ilişkili olduğu ve -1.0 ise hiç ilişkilendirilmediğini ifade eder), Bitcoin ve S&P 500’ün korelasyon oranı 0.16’dır. Bitcoin’in S&P 500 arasındaki korelasyon, 2017 boğa koşusuna kadar (Bitcoin’in fırlayan kötü şöhreti görünüşte birçoğu başka pazarlarda olan bir dizi yeni yatırımcıyı davet ettiğinde) büyük ölçüde olumsuz seyrediyordu.

Başka bir açıdan baktığınızda ise altın genellikle hisse senetleri ile negatif bir korelasyona sahiptir. Örneğin, 2008 sonrasında altının S&P 500 ile korelasyonu -0.89 idi. Ancak Siyah Perşembe sırasında bile, altının fiyatının diğer tüm önemli varlıklarla birlikte hareket ettiğini gördük. Ancak piyasa analistlerine göre, Mart ayında koronavirüs nedeniyle yaşanan Siyah Perşembe’deki rekor satışların yatırımcıların nakit almak için her şeyi tasfiye ettiği anlamına geldiği için bu pek şaşırtıcı değildi.

ABD Doları hala çok güçlü

Coin Metrics’e göre, Bitcoin’in altınla korelasyonunda bu oran, 2017 yılının Temmuz ayından bu yana tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı ve 0.23’ten -0.11’e düştü. Bu korelasyon Bitcoin ve S&P 500 kadar güçlü olmasa da, 0.04’te hala olumlu.

İlginizi Çekebilir:  Dünya temassız ödeme yöntemlerine doğru mu gidiyor? Coronavirüs nakit parayı bitirebilir

Bitcoin taraftarlarının mutlu olabileceği iyi haberde Bitcoin, Dolar’ın fiyatını diğer para birimlerine karşı izleyen bir Dolar endeksi olan DXY ile olumsuz bir şekilde ilişkilendiriliyorken kötü haber ise, uluslararası toplum, küresel ekonomik istikrar korkusundan dolayı ABD para birimi Dolar’a akın ederken, Dolar’ın satın alma gücü de artıyor.

Kötü günler geçirilen şu günlerde nakit kral, ancak Bitcoin’in bir riskten korunma varlığı olarak anlatımını silmek için çok erken. En aşırı kullanım durumunda, Bitcoin finansal sistemlerin, ekonomilerin ve siyasi rejimlerin çöküşüne karşı bir sigorta poliçesi olduğunu kanıtlayabilir.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.