ABD Merkez Bankasının faiz indirimlerinin ardından İngiltere Merkez Bankası da faiz oranlarını aşağıya çekti. Bu azalma 2009 yılından bu yana gerçekleşen en yüksek faiz indirimi olarak kayıtlara geçti.

Financial Times ve ekonomi üzerine yayın yapan birçok kuruluş 11 Mart’da yaptıkları haberlere göre, İngiltere Merkez Bankası faiz indiriminin koronavirüs salgının yol açtığı ekonomik sorunlara yanıt verme amacıyla yapıldığını bildirdi.

Banka faiz oranlarının düşürülmesi, müşteri ve iş alanlarını bu zor zamanlarda desteklemeye yönelik  ve işletmelerin ya da hanelerin nakit akışını desteklemeye, maliyetleri azaltmaya ve finansmanın kullanılabilirliğini artırmaya yardımcı olacaktır.

İngiltere Merkez Bankası, % 0.5’lik bir düşüşle baz oranını sadece %0.25’e indiriyor. Fed oranı şu anda % 1.25 ve bu yıl oranın daha fazla kesintiye uğraması bekleniyor. Pound ise hemen tepki göstererek ABD dolarına karşısında %0,5 değer kaybetti. Ancak daha sonra kayıpların bir kısmını telafi edebildi.
Bitcoin bu yaşananlara tepki veremese de, altın kripto para biriminin destekçileri, düşük oranlarla harcama ve borçlanmayı teşvik etmenin, emirler üzerine kurulu ekonominin uzun vadeli yıkımının temelini oluşturan sadece bir uygulama olduğunu savunuyor.

Keynesyen iktisatçıların temel korkusu olan durgunluklardan kaçınmak için hükümetler, işletmeler için vergi indirimleri gibi teşvikler uygularken harcamaları artırmayı hedefliyorlar.
Daha az gelirli bir fona karşı ek harcamalar, ancak para arzının artırılması, para birimlerinin daha da azaltılması gibi önlemlerin kullanılmasıyla gerçekleşebilir.

Bitcoin’in güvenli varlık olması tamamen psikolojik

Bununla birlikte, Bitcoin’in koronavirüs krizine tepkisiz kalması sürpriz oldu. Bu sürprizi yaşayanlar arasında, Bollinger Bands ticaret göstergesinin yaratıcısı John Bollinger de vardı. Bollinger, salı günü gerçekleşen kayıpların beklenmedik olduğunu söyledi.

Bollinger, “Bitcoin, COVID-19 paniğinin kurbanı oldu. Gerçekten bunun geleceğini görmedim, bunun güvenli bir sığınak varlığı gibi davranabileceğini düşündüm. ” ifadelerini kullandı.

İlginizi Çekebilir:  Z kuşağının yaklaşık üçte ikisi kripto para milyoneri olacağını düşünüyor

Başka bir gönderisinde konuyla ilgili ek açıklamada bulundu, ‘’Güvenli yaşam, bir algı meselesidir, gerçek değildir. Bir varlığın güvenli bir sığınak olduğu düşünülüyorsa bu olay tamamen psikolojiktir. ”
Bitcoin 8.000 doların üzerine çıktıktan sonra tekrar düşüş yaşayarak şu anda 7.854 dolar seviyesinden işlem görüyor.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Eskişehir Osmangazi Üniversitesinde Siyaset Bilimi öğrenimi görmekteyim, geleceğin politikalarının kripto paralar ve getirdikleri teknolojilerden geçeceği görüşüne sahip olduğum için yaklaşık 3 yıldır kripto paralarla ilgileniyorum.