Lider kripto para birimi Bitcoin’in üç günlük fiyat performansı, dünyayı kasıp kavuran Koronavirüs krizi öncesine dönüş sinyalleri verdi. Bitcoin’in fiyatı, Mart ayında Kara Perşembe olarak adlandıran dönemin öncesine yükseldi.

CoinMarketCap verilerine göre Bitcoin, gün içinde 7 bin 600 dolar seviyelerini görerek eskiye dönüş sinyalleri verdi. Dünya üzerinde 3 milyona yakın vakanın bulunduğu ve 200 bini aşkın insanın can verdiği koronavirüs tüm piyasalar gibi kripto para piyasasını da etkilemişti. Ancak Bitcoin’in son günlerdeki ivmesi en büyük kripto paranın toparlanması olarak yorumlanmaya başlandı.

Bitcoin eski günlerine dönecek mi?

Küresel bir çöküşe yol açan ve bütün yatırım araçlarının çakıldığı 12 Mart tarihinde geleneksel piyasaları izlemiş ve 7.650 dolardan Mart 2019’dan bu yana en düşük fiyat olan 4.107 dolara düşmüştü. Bitcoin, Koronavirüs ile doğrudan ilintili Kara Perşembe’den birkaç gün önce, yaklaşık 9,100 dolardı.

Goldman Sachs, geçen hafta yayımladığı yazıda ABD Merkez Bankası (FED) ve ABD Kongresi’nin aldığı kararlarla, küresel çapta yaşanacak herhangi bir ekonomik çöküş ihtimalini engellediğini belirtirken, yatırımcıların uyarıda bulunarak ‘ne gerekiyorsa yap’ yaklaşımı ile teşvik edildi. FED mücadele eden para piyasalarına 5 trilyon dolar enjekte etti ve faiz oranlarını da sıfıra indirdi.

Bitcoin’in eski günlerinde dönüp dönmeyeceği hakkında kesin bir kanı olmasa da bu yükselişin yatırımcıları oldukça mutlu ettiği kesin. Öte yandan ülkeler ekonomilerin eskisine nazaran biraz daha iyileşme belirtisi gösterdiği yönündeki açıklamaları da küresel piyasalarda olumlu etki yaratmışa benziyor. Bitcoin, bu haberin yazıldığı sırada 7.545 dolardan işlem görüyor.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!