Günümüzde neredeyse tüm kripto para analiz ve haber sitelerinde, ayrıca tüm kripto para borsalarında coin’lerle ilgili ayrıntılı grafikler görmekteyiz. Günlük, haftalık, aylık ya da daha uzun süreli grafikler, okumayı bilenler için yol gösterici olabilir. Özellikle günlük ya da kısa vadeli trading yani alım-satım yapanlar için grafiklerdeki ipuçları doğru satım ve alım zamanlarını önceden gösterir. Bu sayede elinizdeki coin düşüşe geçmeden önce zirvedeyken satmak ya da bir kripto parayı dip noktasından alarak değerlenmesini beklemek mümkün olur. Tabi burada önemli olan coin grafiklerini okumayı bilmektir. Coin grafikleri nasıl okunur ve coin grafikleri nasıl yorumlanır konusunda size bazı temel bilgileri vermek isteriz.

Boğa sezonu ve ayı sezonu nedir?

Coin fiyatının yukarı doğru seyrettiği grafiğe “boğa sezonu” denir. Tersi durumda, yani aşağı doğru seyreden fiyat grafiği de “ayı sezonu” olarak adlandırılır. Eğer coin’in değeri yatay doğrultuda seyrediyorsa “akümülasyon” ve “konsolidasyon” yapıldığı anlamına gelir.

Genelde yükseliş ve düşüş hareketleri uzun süreli olarak devam eder. Bir sezon içinde büyük “ralliler” yani sert ve hızlı yükselişler ile sert düşüşler yaşanabilir. Bunlara “pump” ve “dump” da denir. Genelde, bir ralliden, yani hızlı yükselişten sonra birden sert bir düşüş yaşanır ve fiyat birden tekrar yukarı doğru çıkmaya başlar. Bu durumda doğru zamanda al-sat işlemlerini yapamayan yatırımcı, elbette “hodl” etmiyorsa “terse düşmüş” olarak adlandırılır, yani kârdan zarar ya da tamamen zarar edebilir.

Kısacası, genel trendler uzun sürelidir ancak aylık, haftalık ve günlük değişimler çok hareketlidir ve genelde de bu hareketler ani olur.

İlginizi Çekebilir:  Nasıl Bitcoin alırım? Bitcoin hesabı nasıl açılır?

Bu yüzden “hareketli ortalamalar” ve bunların anlamları çok önemlidir.

SMA ve EMA nedir? Hareketli ortalamalar nedir?

SMA yani “basit hareketli ortalama” varlıkların günlük kapanış fiyat toplamlarının, belirli bir zaman aralığına bölünmesiyle ortaya çıkar. Yani örneğin Bitcoin’in bir hafta boyunca gün sonu fiyatlarını toplar ve yediye bölersek, bir haftalık Bitcoin SMA’sını elde ederiz.

EMA yani “üssel hareketli ortalama” ise belirlenen bir zaman aralığında yine gün sonu fiyatlarının toplanması ile ancak hesaplama yapılırken, son dönem fiyatlarına daha çok ağırlık verilerek alınır.

Çoğu zaman SMA ve EMA beraber değerlendirilerek, söz konusu coin’in içinde bulunduğu trendin ne zaman değişeceği tahmin edilir.

En sık kullanılan SMA ve EMA ortalamaları 50 ve 200 günlük değerlerdir.

Eğer EMA ve SMA ortalamaları birbirleriyle kesişiyorsa, bu büyük bir fiyat hareketinin habercisidir. 50 günlük hareketli ortalama, 200 günlük hareketli ortalamayı aşağıdan yukarıya doğru keserse, buna “Golden Cross” ya da “Altın Kesişme” denir ve fiyatların artacağını gösterir. “Death Cross” ya da “Ölüm Kesişmesi” ise 50 günlük hareketli ortalamanın 200 günlük hareketli ortalamayı yukarıdan aşağıya doğru kesmesidir. Bu da, fiyatların düşmeye başlayacağının habercisidir.

Golden Cross.
Death Cross.

Direnç seviyesi nedir? Destek seviyesi nedir?

Bir Coin’in fiyatının, bir süre yükseldikten sonra adeta bir duvara çarpar gibi düştüğü durumlara “direnç (resistance) seviyesi” denir. Genelde yükselme trendindeki bir coin, söz konusu direnç seviyesini birden çok kez test eder. Bunun tam tersi olarak, bir coin’in düşüş yaşarken adeta dibe vurmuş gibi birden yükselmeye başladığı seviyeye de “destek (support) seviyesi” denir.

Fibonacci nedir?

“Fibonacci” kavramı da grafik yorumlamalarında sıkça karşımıza çıkan bir kavramdır. “Geri çekilme seviyesi” olarak adlandırabileceğimiz Fibonacci seviyeleri, coin’in destek ve direnç seviyelerini bize gösterir.

İlginizi Çekebilir:  Vancat (Van Kedisi) token nedir, nereden ve nasıl alınır?
Bollinger Bantları nedir?

Bir başka çok kullanılan teknil tabir, “Bolinger Bantları” olarak adlandırılır. Piyasadaki oynaklığı ölçen bu çizgiler yani bantlar, eğer piyasada çok ani fiyat hareketleri yoksa yatay bir seyir izler. Eğer piyasada ani iniş ve çıkışlar varsa bu bantlar birbirinden ayrılır. Üstteki bant direnç seviyesini, alttaki bant ise destek seviyesini gösterir.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!