Nükleer enerji savunucusu Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, ülkede artan BTC madenciliğinden dolayı enerji talebini karşılamak için nükleer santral kurmayı düşündüklerini ancak bunun tehlikelerinin de farkında olduklarını açıkladı.

Çin’in, Bitcoin madencilerine uyguladığı dışlama politikasından sonra madenciler, komşu Kazakistan veya Batılı gibi başka ülkelere taşınmaya zorlandı. Ancak madenciler nereye giderlerse gitsinler, büyük elektrik ihtiyaçlarını da yanlarında götürüyorlar. Bu nedenle, eski Sovyetler Birliği devleti Kazakistan, olaylarla dolu geçmişine rağmen, ihtiyaçlarını karşılamak için şimdi nükleer enerjiyi santralleri kurmak için zemin yokluyor.

Financial Times’a göre Mayıs ayında Çin’in yasakladığı Bitcoin madencilik cihazı sayısı 87.849 civarında. Kazakistan ise bu yükü ancak nükleer enerji yoluyla taşıyabileceğini düşünüyor. Ülke daha önce Rusya’dan elektrik ithal etmeyi düşünüyordu. Asya ülkesi, dünyadaki ünyadaki uranyum arzının yüzde 41’i’ni elinde bulunduruyor ve Bitcoin madenciliği ülkede 4 katına çıktı ve böylelikle ABD’den sonra ülkesinde en fazla Bitcoin madencisi barındıran ülke olarak göze çarpıyor.

“Bitcoin madenciliği için kaçınılmaz çözüm nükleer enerji”

Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, nükleer enerjinin Bitcoin’deki enerji sorununun kaçınılmaz çözümü olabileceğine inanıyor. Cumhurbaşkanı Kassym-Jomart Tokayev bankacılara nükleer santralin ülkenin elektrik şebekeleri üzerindeki etkiyi hafifletmeye yardımcı olabileceğini söyledi. ancak ülkede var olan ekonomik potansiyele rağmen, Tokayev’in nükleer enerjiyi deneme kararı birçok vatandaş için büyük endişeye yol açması ve halkın bu durumdan hiç hoşnut olmayacağı bildiriliyor. Çünkü Kazakistan’ın nükleer enerjiyle ilgili bir geçmişi var.

Bilindiği üzere Sovyetler Birliği, Kazakistan topraklarında birliğin ilk nükleer test sahası olan Semipalatinsk Nükleer Deneme Sahası’ydı. Kazakistan’ın Semipalatinsk kentine 130 kilometre uzaklıktaki bu alan, 1947 yılından 1949 yılına kadar iki yılda tamamlanmış ve aynı yıl bitirilerek ilk nükleer silahı test edilmişti. Semipalatinsk Nükleer Deneme Sahası’nda, 40 yılda toplam 456 kez nükleer deneme yapıldığı, yaklaşık 1,5 milyondan fazla kişinin hastalandığı nükleer denemeler sonucunda bölgede çok sayıda çocuk engelli doğarken çevrenin de büyük bir tahribata uğrayarak radyoaktif izotoplarla kirlendiği raporlarla ortaya çıkarılmıştı.

İlginizi Çekebilir:  Morgan Stanley, Bithumb'ı satın mı alıyor? Yerel kaynaklar duyurdu...

Uranyum yatakları açısından en zengin ülkelerden biri olmasına rağmen, Kazakistan’ın elektriğinin %87’si şu anda fosil yakıtlardan üretiliyor. Ülkenin elektriğk kaynağının %12’si de hidroelektrik enerjiden geliyor ve bu da nükleer enerjiye geçme konusunda genel bir isteksizlik gösteriyor. Ülke, 1999 yılında tek nükleer santrali Kazakistan Cumhuriyeti’nin ilk Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev tarafından kapatılmıştı.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.