Geçen ay 64 bin dolara kadar çıkan fiyatıyla büyük dikkat çeken Bitcoin‘de üretim zorluğunun bir göstergesi olan ve hash rate’teki değişimlere göre Bitcoin’in doğası gereği otomatik olarak yeniden ayarlanan madencilik zorluğu, yüzde 12.61 düşüşle 20.61 trilyona yani yılın en düşük seviyesine geriledi.

Verilere göre, Bitcoin’in madencilik zorluğu şu anda 20.608 trilyon. Bu, Bitcoin’in yaklaşık iki hafta önce tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 23.581 trilyon zorluktan daha düşük olduğunu gösteriyor.

Madencilikteki zorluğun düşmesi, geçtiğimiz haftalarda Çin’in Sincan bölgesindeki madencilik tesislerinin kömür santrallerinde yaşanan kazalardan sonra elektrik kesintileri baş göstermiş ve enerji kaynaklarını kaybettikleri için bu kömür ağırlıklı bölgedeki Bitcoin madencileri çevrimdışı olmuş ve Bitcoin’in hashrate’i yaklaşık dörtte bir oranında düşmüştü.

Madencilik zorluğu nedir?

Madencilik zorluğu, madencilerin Bitcoin’in blok zincirinde bir sonraki bloğu bulmasının ne kadar zor olduğunu belirleyen, kendi kendini düzelten ve dahili olarak referans verilen bir puandır (Bitcoin’in başlangıç zorluğu 1 idi – bundan sonraki her artış katlanarak artan zorluğu gösterir). Zorluk ayarı, blokların zincire sabit bir hızda, ortalama olarak yaklaşık her 10 dakikada bir eklenmesini sağlar.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.