Bitcoin’de ağın güvenliğinin bir ölçüsü ve blok ödülleri için rekabet etmenin zorluğunu ifade eden madencilik zorluğu, %21.53 artarak 25.05 trilyona çıktı ve 2014’ten bu yana en büyük artışı kaydederek yeni bir zirve yapmış oldu.

Elon Musk’ın Tesla için Bitcoin ödemelerini askıya aldığını açıkladığı ve yüzde 10’dan fazla düşüş kaydeden Bitcoin’in madencilik zorluğu, genellikle 14 günde bir ortalama blok üretim aralıklarına dayalı olarak her 2.016 blokta bir kendini ayarlayacak şekilde tasarlanmış durumda ve zorluk derecesi bugün TSİ 11:58’de 25,05 trilyon olarak güncellendi.

En son 4 yıl önce yaşanmıştı

Bugün 683.424 numaralı blokta gelen değişiklik, zorlukta %21,7’ye ulaşan artışa gidildiğini gösteriyor. Bitcoin’de madencilik zorluğu Ekim 2017’den beri %20’den fazla artış göstermemişti. Bu Bitcoin madencileri için dezavantaj sağlıyor çünkü hem fiyattaki düşüş hem zorluktaki artış kaynaklı madenciler daha az para kazanıyor ve bu da BTC için tehlikeli bir durum ortaya koyuyor.

Bitcoin’de madencilik zorluğu nedir?

Bitcoin’in madencilik zorluğu, genellikle 14 gün süren dönem boyunca ortalama blok üretim aralıklarına dayalı olarak her 2.016 blokta bir kendini ayarlayacak şekilde tasarlanmıştır. Ortalama aralık 10 dakikadan daha kısaysa, bu, süre boyunca daha fazla hash oranının takılı olduğu anlamına gelirse, ağ, ağdaki artan rekabet düzeyine tepki verme zorluğunu artıracaktır. Benzer şekilde, ortalama blok aralığı 10 dakikadan uzunsa, ağ zorluğu düşüyor.

Öte yandan geçtiğimiz ay, Çin’in kuzeydoğu bölgesindeki birkaç kömür madeninde meydana gelen güvenlik kazaları ve Sincan’daki elektrik santrallerinin bölgedeki veri merkezlerine elektrik tedarikini kesmesine neden olmuştu. Bu bölgedeki Bitcoin madenciliği tesislerinin çoğu, 22 Nisan’da kademeli olarak hayata dönmeden önce yaklaşık bir hafta süreyle kesintiye uğramıştı. Bitcoin bu sebepten dolayı o tarihlerde sert bir düşüş yaşamıştı.

İlginizi Çekebilir:  Mati Greenspan: Bitcoin'de yeni parabolik döngü başlıyor
Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.