Bitcoin madencilik zorluğu, Çin’in madencileri ülke dışına yollamak için yaptığı baskı sonrası Mayıs ayından beri en pozitif seyrini sürdürüyor. Madencilik zorluğu %6 daha zor hale geldi.

BTC.com’daki verilere göre, kripto para madenciliğinin ne kadar zor olduğunun bir ölçüsü olan Bitcoin’in zorluk seviyesi, bugün son iki haftada bir yapılan değişiklik sonrası %6 arttı.

Bu, kripto para piyasalarında Mayıs ayında yaşanan büyük düşüşten bu yana ilk olumlu düzenleme olarak kayıtlara geçt. Çin’den gelen Bitcoin karşıtı madencilik düzenlemesi ile hızlanan çöküş, art arda dört zorluk düşüşüne neden olmuştu.

Bitcoin ağı, madenciler arasındaki rekabeti yansıtmak için zorluğu iki haftada bir ayarlıyor. Bu sayede madenciler Bitcoin kazanmaya çalıştıkça Bitcoin madenciliği daha da zorlaşıyor.

Zorluk, ağın hash oranının yaklaşık %65’ine etki eden Çinli madencilerin, Çin’in ülkedeki Bitcoin madenciliğini kısıtlamak için bir kampanya başlatmasının ardından toplu olarak göç etmesi veya yabancı çiftliklere madencilik makineleri satması sonrasında Haziran ve Temmuz aylarında azaldı.

3 Temmuz’da Bitcoin, %28 düştüğü 3 Temmuz’da şimdiye kadarki en büyük zorluk düşüşünü kaydetti. 18 Temmuz’da yapılan bir sonraki düzenlemede, Bitcoin’in madencilik zorluğu %4,81 daha düştü.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.