Sanal para birimi Bitcoin, kripto para.

Küresel ölçekte büyük bir krize yol açan koronavirüs, hisse senetlerini, altını, ve nakit parayı etkilediği kadar Bitcoin’i etkilemedi. Peki lider kripto para Mart ayını nasıl kapattı?

Bitcoin (BTC), 24 saatlik bazda Mart ayını yüzde 5’lik bir yükselişle 6 bin 485 dolarla kapatırken ve Ether (ETH) de 135 dolar ile Nisan ayına giriş yaptı. Bitcoin Mart ayını genel anlamda yüzde 10’luk bir düşüşle geçirdi.

Dünya borsalarında ise durum şu şekilde: Japonya borsası Nikkei 225 endeksi yüzde 1’in altında kapatırken Avrupa borsası FTSE 100, yüzde 1,3 oranında değer kazandı. ABD’de S&P 500 endeksi de, % 1.6 düşüşle kapattı.

Bitcoin ile diğer finansal enstrümanlar arasındaki korelasyon

Koronavirüs’ün dünyayı kasıp kavurduğu 2020’nin ilk üç ayında Bitcoin, sadece yüzde 10 düştü.

Göreceli esnekliğine rağmen, geleneksel piyasalarla birlikte 2020’nin bu ilk çeyreğinde aşağı yönlü bir seyir izleyen Bitcoin, diğer yatırım araçlarıyla herhangi bir korelasyonu olmadığı şeklindeki düşünceleri boşa çıkarıyor.

Kripto para borsası Alpha5’in kurucusu Vishal Shah, “Varlıklar arasındaki korelasyonun hala oldukça yüksek olduğunu düşünüyorum.” ifadelerini kullandı. Eski Wall Street analisti Siddhartha Jha, Bitcoin’in hisselerle olan korelasyonu hakkında konuşmanın erken olduğunu söylerken ancak BTC’nin altınla olan korelasyonunun daha yüksek olduğunu belirtti.

Koronavirüs ülke ekonomilerini nasıl etkiledi?

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.