Bitcoin mempool, Bitcoin ağında bulunan ve henüz onaylanmamış işlemlerin bulunduğu havuza verilen isimdir. Bitcoin işlemlerinin bekleme odası olarak da nitelendirilebilen Bitcoin mempool, kelime anlamı olarak memory ve pool kelimelerinin birleşimiyle oluşturulmuştur. Türkçe’ye bellek havuzu olarak çevrilebilen Bitcoin mempool, Bitcoin ağına bağlı bir araçtır ve Bitcoin yazılımını çalıştırır.

Bitcoin üzerinden yapılan transfer işlemleri ilk olarak Bitcoin nodları tarafından doğrulanma işlemine alınır. Bitcoin nodları transfer işlemini doğruladıktan sonra veriler Bitcoin mempool içerisine aktarılır. Bu işlemin ardından aktarılan Bitcoin’ler madenciler tarafından sonraki bloğa dahil edilmek üzere beklemeye alınır. Doğrulama bekleyen tüm işlemler geçici olarak mempool havuzunda bekletilir. 

Mempool Düşüşleri Neden Olur?

Bitcoin mempool’unda bekleyen işlem sayısı arttıkça yükselmeler meydana gelir. Mempool boyutu arttığı zaman Bitcoin işlemleri gecikeceği için işlem ücretleri de artar. Bitcoin işlem havuzunda bekleyen sayı azaldığı zaman mempool düşüşe geçer. Bu durum Bitcoin ücretlerinin de düşmesi anlamına gelir. 

Bitcoin Mempool Tarihi Bir Düşüş Yaşadı

2020 yılının Mart ayında onaylanmamış Bitcoin işlemlerinde büyük bir artış gerçekleşti. Artıştan kısa süre sonra kripto cüzdan faaliyeti yürüten ve blokzincir veri tedariği sağlayan blockchain.com sistemindeki Bitcoin mempool grafiğinde ani bir düşüş meydana geldi. 

Satoshi.info grafiğinde genişlik artsa da blockchain.com sisteminde dalgalanmaların etkisi uzun sürdü. Düşüşün ardından kripto para piyasasına hakim olan panikten dolayı 13 Mart’ta işlem trafiğinde büyük bir artış yaşandığı için mempool boyutu da arttı. Kripto para borsasındaki alım satım işlemleri de tüm zamanların en yüksek seviyesine uzandı. 

Tarihler 12 Mart’ı gösterdiğinde ise büyük bir Bitcoin satışı gerçekleştiği için Bitcoin değeri son 10 ayın en düşük değerini görerek 5.800 doların altına inmişti. CoinMarketCap verileri 12 Martta büyük bir rekor olduğunu gösteriyor. 236 milyar dolarlık işlem gören kripto para borsaları toplam piyasa değerini de neredeyse ikiye katlamış oldu.

İlginizi Çekebilir:  Bigboys Industry Token nedir, nereden ve nasıl alınır?

Bitcoin mempool en yüksek seviyesini 2018 yılının başında yakalamıştı. 120 MB değerinde işlem kapasitesine ulaşan Bitcoin mempool’da yaşanan bu ani artışın, Aralık 2017 tarihinde değeri zirveye ulaşan Bitcoin’den kaynaklandığı yaygın görüşler arasında.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Birkaç yıldır dijital içerik editörlüğü yapıyorum. Web siteler için dijital pazarlama ve SEO gibi hizmetler verebilmek adına kendimi geliştirmeye devam ediyorum. Kripto paralara olan ilgimden dolayı son dönemde bu sektöre yönelik içerikler üretmeye başladım.