Dün akşam saatlerinde dakikalar içinde 9,500 dolar seviyesine gerileyen Bitcoin‘de son durum ne ve neden bu şekilde düştü?

Yıl başından beri yükseliş trendinde olan ara ara ufak düşüşler sergilese de devamlı olarak pozitif bir ivmede hareket eden Bitcoin, dün akşam saatlerinde sert bir şekilde düştü ve yüzde 5’lik bir düşüşle 9 bin 500 dolara kadar geriledi. Son 24 saatte 800 dolara yakın bir kayıp yaşayan BTC’de bu düşüşün arkasındaki en önemli sebebin dünyanın en büyük vadeli işlem borsası CME’de Bitcoin vadeli işlem sözleşmelerinin kapatması olarak görülüyor.

Galaxy Digital’ın kurucusu ve Bitcoin boğası Michael Novogratz da bu düşüşün çok kalıcı olmayacağını söyledi ve yıl bazında baktığınızda yüzde 200’den fazla değer kazandığını söyleyerek, “Bitcoin bu yıl çok büyük bir yükseliş yaşadı. Bunun sonucunda arada buna benzer düşüşler görebiliyoruz bu çok normal.” ifadelerini kullandı.

CoinMarketCap verilerine göre pazarındaki hakimiyeti yüzde 69’a ulaşan Bitcoin, altcoin borsasını da baskılamaya devam ediyor. Lider kripto paranın bu düşüşü alternatif kripto paraları da etkiledi. En büyük altcoin olan Ethereum, 169 dolardan, Ripple 0.25 cent, Bitcoin Cash 283 dolardan, Binance Coin ise 22 dolardan işlem görüyor.

Bitcoin ise TSİ 11:30 sularında 9 bin 462 dolardan kendine alıcı buluyor.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.