Son dönemde herkesin en az bir kez duyduğu, merak ettiği Bitcoin hakkında sade ve açıklayıcı bir yazı hazırladık. “Nasıl yatırım yapılır, neye göre yükseliyor/düşüyor, avantajı/dezavantajı ne ve nerede saklayabilirim?” şeklindeki sorularınızı yanıtlamaya çalıştık. Konuya daha detaylı hakim olmanız için sizi aşağıya doğru alalım.

Fotoğraf: André François McKenzie/Unsplash.com

Aslında bütün hikâye 2009 yılında Satoshi Nakamoto adında biri ya da birileri (kim olduğunu henüz bilmiyoruz) yayınladığı bir pdf dosyasıyla dünya finans sektörünü değiştirerek başladı. Bitcoin, blockchain teknolojisini ortaya çıkaran isim olan Nakamoto‘nun blockchain (blokzincir) sistemini kullanarak oluşturduğu bir kripto paradır. Blockchain’in yapısı gereği kişiler aracı kullanmadan yani iki kişi arasındaki teknolojiyi kullanarak merkez otorite veya banka olmadan çalışır. Sistem içerisinde güvenli ve hızlı bir şekilde karşılıklı para gönderip alabiliyorlar.

Yapısı gereği açık kaynaklı olarak geliştirilen Bitcoin’de yapılan bütün işlemler tüm bu blokzincirde bulunan bloklara kaydediliyor. Dünya üzerinde şu an kimsenin Bitcoin’e sahip olamaması ve kontrol edememesi onu güvenli bir piyasa aracı yapıyor. Ayrıca Bitcoin kendine has birçok özelliği sayesinde diğer ödeme yollarıyla yapılamayacak çok farklı ödemeyi yapabilirsiniz. Kimsenin verilerinize erişemeyeceği daha hızlı transfer bu kripto paranın en büyük artılarından.

Nasıl yatırım yaparım/satın alırım?

Son yıllarda Bitcoin’le alakalı “Nasıl yatırım yaparım?” ya da “Nasıl satın alırım?” sorularını daha da sık duyacaksınız. Bu cevabı çok basit bir soru aslında. Yerli ve yabancı birçok kripto para borsası mevcut. Yurt içinde işlem gören ParibuBTC Turk ve Koineks, yurt dışında ise Binance, BitMEX, CoinBase, BitFinex ve Kraken gibi borsalar yatırımcılar için ideal yerler olarak listeleniyor. Bu borsalara üye olarak bir hesap açabilirsiniz. Eğer Türkiye’den bir borsada işlem yapacaksanız yine Türkiye’de yer alan herhangi bir banka aracılığıyla EFT/havale yöntemiyle paranızı borsadaki hesabınıza aktararak yatırım yapmaya başlayabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:  Z kuşağının yaklaşık üçte ikisi kripto para milyoneri olacağını düşünüyor
Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.