Aralık 2020’nin ortalarında bugüne kadarki en yüksek seviyesi olan 20 bin doları aşarak tüm dünyada büyük yankı uyandıran ve finans piyasalarının en çok konuşulan varlığı olan Bitcoin, önceki gün tüm zamanların en yüksek seviyesi 34 bin dolara ulaşarak dev şirketleri geride bıraktı. Yatırımcılar ise Bitcoin’in bu yükselişi sonrası piyasa değerini merak etmeye ve internette aratmaya başlamıştı. Peki Bitcoin’in piyasa değeri ne kadar? Bitcoin 2021 yılında piyasa değeri olarak ne kadara ulaştı?

Mart ayından bu yana belirli bir istikrarla yükselen ve Aralık ayında 20 bin dolara çıkarak 30 bin dolarla tarihinin en iyi fiyatlanmasına ulaşan Bitcoin, bu ivmesiyle piyasa değeri de dünyaca ünlü teknolojik şirketlerle bol ölçüşür duruma geldi. Bitcoin 34 bin dolara dokunmasıyla 635 milyar dolarlık bir piyasa değerine ulaştı.

Ancak çabuk bir geri çekilme sonrası şu anda bu haberin yazıldığı sırada 33 bin 199 dolardan işlem görürken, şu anki piyasa değeri de 617 milyar dolar olarak göze çarpıyor.

Bitcoin, gözüne Tesla ve Tencent’i kestirdi

34 bin dolarlık fiyata ulaşan lider kripto para Bitcoin, önce piyasa değeri olarak yüzyılın en başarılı iş adamlarından, ünlü yatırım ve finans gurusu Warren Buffett’in CEO’luk görevini yürüttüğü; onlarca girişime yatırım yapan 543 milyar dolarlık piyasa değerine sahip olan dünyanın en büyük ikinci holding şirketi Berkshire Hathaway’i geride bıraktı.

BTC daha sonra Çin’in en zengin ve dünyanın da sayılı zenginleri arasında yer alan Jack Ma’nın sahibi olduğu 630 milyar dolarlık Alibaba Group Holding’in önüne geçti. Daha sonra kısa bir süre sonra 9. sırada yerini aldı. Bitcoin şimdi yeni bir tüm zamanlar rekorunu hedeflerken gözüne, yeryüzünün en popüler CEO’larından Elon Musk’ın göz bebeği Tesla’yı kestirdi. Tesla ile Bitcoin arasında ise yaklaşık 50 milyar dolarlık bir fark bulunuyor. Eğer Bitcoin’in fiyatı daha da yukarılara giderse hem Tesla’yı hem de onun önünde yaklaşık 690 milyar dolarlık bir piyasa değeri bulunan Çin teknoloji devi Tencent’i de sollayacak.

İlginizi Çekebilir:  ABD Başkanı Joe Biden'dan bir rekor bütçe daha: 6 trilyon dolar için yoklama

Asset Dash verilerine göre dünyanın piyasa değeri olarak en değerli şirketleri arasında birinci sırayı Apple, 2 trilyon 255 milyar dolar ile alırken, ikinci sırada 1 trilyon 681 milyar dolar ile Microsoft ve üçüncü sırada ise dünyanın en zengin insanı Jeff Bezos’un CEO’su olduğu dev ticaret platformu Amazon yer alıyor ve piyasa değeri de 1 trilyon 634 milyar dolar. Önümüzdeki günler bu açıdan büyük bir merakla izlenecek gibi duruyor…

Bitcoin, piyasa değeri olarak devlerle yarışıyor.
Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.