Önceki gün fiyatı 13 bin dolara ulaşan, 2020 yılının en büyük yükselişine imza atan Bitcoin, 240 milyar doları aştı ve Walt Disney, Netflix, Coca Cola ve Nike gibi dev şirketleri geride bırakmayı başardı.

Mart 2020’de koronavirüs buhranıyla birlikte altın gibi değerli varlıklar dışında bütün finans enstrümanları gibi büyük bir düşüş gösteren ve yüzde 40’lık bir kayıp yapan lider kripto para Bitcoin, bu haftaki çılgın yükselişiyle yatırımcıları ve piyasayı heyecanlandırdı.

İlk önce Square’in 50 milyon dolarlık Bitcoin alımı daha sonra da PayPal’ın kripto para alım satımına onay verdiğini ve alışverişlerde bunu kabul edeceğini açıklamasıyla Bitcoin 13 bin dolara yükseldi ve normal yatırımcıların dışında kurumsal yatırımcıyı da kendisine çekmeyi başardı.

Piyasa değerinde dev şirketlerle yarışıyor

2017 yılının aralık ayında 20 bin dolarlık boğa koşusunun zirvesinde, Bitcoin yaklaşık 325 milyar dolarlık bir piyasa değerine sahipti. Asset Dash verilerine göre Bitcoin’in piyasa değeri bu haberin yazıldığı sırada 240 milyar doları aştı ve en değerli 21. varlık olarak sıralamada kendine yer buldu.

Bu hafta gösterdiği yüzde 20’ye yakın ivmesiyle Bitcoin, Coca-Cola, Netflix, Intel, Disney, Salesforce ve Verizon gibi dev şirketleri geride bıraktı. Asset Dash’in verilerine bu linkten göz atabilirsiniz…

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.