Bitcoin’e erken ulaşan insanlardan olan yazılım mühendisi Laszlo Hanyecz’in 2010 yılında 10 bin BTC’ye iki pizza alması nedeniyle yılın her 22 Mayıs’ı dünyada Bitcoin Pizza Günü olarak kutlanıyor.

Bitcoin Pizza Günü, Laszlo Hanyecz’in 10.000 BTC kripto parası ile iki pizza aldığı zaman Bitcoin ile yapılan ilk yeryüzünde gerçekleşen ilk alışveriş olarak biliniyor ve kutlanıyor. O zamanlar, her biri 0,03 dolardan 25 dolara tekabül eden 10 bin BTC’nin fiyatı, şu an 8 bin dolar civarlarında seyrediyor ve yaklaşık 800 milyon dolar değerinde.

Hanyecz, bu karardan dolayı hiç pişman olmadığını ve hala Bitcoin’le ilgilendiğini söyleyerek “BTC’yle birçok şey satın aldım. Gerçek bir Bitcoin sevdalısıyım diyebilirim” demişti.

Bitcoin’in tarihçesi.
Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.