Dünya üzerine en çok yatırım yapılan ve en çok ilgi gören kripto para olan Bitcoin, son 1 haftada yüzde 25’ten fazla değer kazandı ve bugün TSİ 12:30 sularında 23 bin doları görerek tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı.

Son 3 ayda kurumsal yatırımcıların akınına uğrayan Twitter CEO’su Jack Dorsey’nin ödemeler girişimi olan Square ile başlayan yatırım furyasına MicroStrategy, Ruffer gibi kurumsal şirketlerin Bitcoin alımı fiyatı tetikleyen hamleler oldu. Öte yandan yılın ilk aylarında Bitcoin’e yatırım yaptığını açıklayan Paul Tudor Jones gibi milyarder isimler de bu trendi takip ediyor.

Kilit hamle PayPal’ın Bitcoin kabulü

Bitcoin’in fitilini ateşleyen kilit hamle Ekim ayında online ödeme sistemi olan PayPal’ın lider kripto parayı ödeme araçları arasına eklemesiyle yaşandı.

Dünya çapında 350 milyona yakın kullanıcısı olan PayPal’ın bu duyurusuyla Bitcoin’in fiyatı Ekim ayı içinde yüzde 20 yükselerek 13 bin doları aştı. Kurumsal yatırımcınn rolü oldukça etkili olurken henüz bir bireysel FOMO yaşanmış değil.

Öte yandan ise sene başından bu yana yaklaşık olarak yüzde 200 oranında değer kazanan Bitcoin, son bir haftada ise yüzde 25’e yakın bir ivme yakaladı.

Pandemi şartlarının dünya para kurumlarını dijitalleşmeye itmesinden dolayı Bitcoin’e ve diğer dijital para gelişmelerin olan ilgi fiyatı uç noktaya taşıyan etkenler arasında yer alıyor. Lider kripto para en son zirvesini 2017 yılında 19 bin dolar ile yakalamıştı.

66 milyar dolarlık bir hacim yakalayan ve toplamda piyasa değeri 400 milyar doları aşan Bitcoin, bu haberin yazıldığı sırada 22 bin 650 dolardan işlem görüyor.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!