Yeni yılda Türkiye’de çok şeyin değişeceğine dair işaretler gelmeye başladı. Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), en büyük kripto para Bitcoin başta olmak üzere diğer kripto varlıklara denetim ve düzenleme için harekete geçiyor.

Dünyada en çok ilgi gösteren ülke sıralamasında ilk sırada yer alan ve toplamda ülke sınırları içerisinde 1 milyondan fazla yatırımcısının olduğu düşünülen kripto paralara Sermaye Piyasası Kurulu el atıyor.

SPK, ülkemizde oldukça ilgi gösterilen kripto paralara hakim olmak ve denetlemek adına yasal altyapı ve gerekli düzenlemeler için harekete geçti. Bu isteğin kamu otoritelerinden geldiği ve Sermaye Piyasası Kurumu’nun (SPK) yeni yıl ile birlikte çalışmalarına hızla başladığı öğrenildi.

Bitcoin’in ve diğer kripto paraların zirveyi gördüğü 2017 yılından bu yana yatırım giderek artıyor. Kripto varlıkların tam ne olduğu, nasıl vergilendirileceği, nasıl izlenip denetleneceği, bu varlıklarda işlem yapanların haklarının nasıl korunacağı gibi konular hala belirsizliğini korusa da atılacak bu adımın kripto paralara olan ilginin daha da genişleyeceği anlamına geliyor.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!
Emre Topaloğlu

Marmara Üniversitesi Radyo ve Televizyon bölümünü bitirdim. Medya sektöründe yaklaşık 7 yıldır hizmet veriyorum. Kripto paraya olan ilgimden dolayı yolum Gazetecoin.com ile kesişti. Beraber bu sektör hakkında önemli bilgileri okuyucuya ulaştırmayı planlıyoruz.