Geçtiğimiz günlerde Tesla CEO’su Elon Musk’ın Bitcoin ile ilgili olumsuz görüşler beyan etmesiyle başlayan satış dalgası, dün ana akım medyada yer alan Çin’in Bitcoin yasağı haberiyle derinleşti ve yeni yatırımcıların panik satışlarıyla perçinlendi. Bitcoin bu kötü haber zinciriyle 38 bin 500 dolara kadar geriledi.

14 Nisan tarihinde 64 bin 856 dolara yükselerek büyük bir sükse yapan Bitcoin, bu şekilde yeni yatırımcıyı piyasaya çekmeyi başarmıştı. Sabaha karşı 38 bin 500 dolara çekilen Bitcoin’deki bu fiyat yaklaşık yüzde 40 düzeltmeye tekabül ediyor. Ayrıca bu seviye, Tesla’nın ilk Bitcoin alımı yaptığı zamandaki seviyeyle aynı durumda.

Bitcoin neden düştü? Bitcoin’deki düşüşe ne sebep oldu?

Bitcoin’deki yükseliş trendini bozan ilk gelişme Tesla’nın Bitcoin ile ödemeleri askıya alması olmuştu. Fitili ateşleyen bu gelişme sonrası Elon Musk, Bitcoin’in çok fazla enerji tükettiğini iddia ederek piyasayı adeta ters köşe yapmıştı. Musk’ın sonradan sosyal medyada Bitcoin’in merkezi olduğunu söylemesi, Tesla’nın Bitcoin’lerini satabileceğini ima etmesi piyasada panik yaratmıştı ancak Tesla’nın patronu bunun gerçekleşmeyeceğini ifade etmişti.

Bloomberg, Binance Holdings Ltd.’nin ABD Adalet Bakanlığı (DOJ) ve İç Gelir Servisi (IRS) tarafından inceleme altında olduğunu aktarmış ve haberde, DOJ ve IRS’in Binance’in faaliyetleriyle ilgili bilgi sahibi kişilerden bilgi talebinde bulunduğu ifade edilmişti.

Dün Çin basınında çıkan ve daha sonra Reuters’ın tüm dünyaya duyurduğu, Çin’in Bitcoin dahil, kripto paraları yasakladığı ve finans ve ödeme kuruluşlarının kripto parayla ilgili iş yapmasını yasakladığını iddia eden haber sonrası yatırımcıları endişeye sevk ederek FUD yarattı ve satış baskısını getirdi. Kripto para piyasasının dünyaya çıkış senesi olarak bilinen 2017 yılından itibaren bu tür haberlerin yayıldığı ve herhangi bir doğruluğu olmadığı görülmüştü.

İlginizi Çekebilir:  Ethereum'un (ETH) kurucusu Vitalik Buterin, dünyanın en genç ikinci dolar milyarderi oldu

Bitcoin, 40 bin doların altına inmeden önce kripto para borsalarına yüklü Bitcoin girişleri olmuş ve Musk ile başlayan panik hali yeni yatırımcılara yansıyarak 1.1 milyon cüzdandaki Bitcoin’in panikle satılmasına yol açtı.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.