Bitcoin, çıktığı tarihten bu yana en önemli güncellemelerinden birinin eşiğine geldi. Bitcoin Taproot adı verilen bu güncellemenin, SegWit’ten bu yana Bitcoin’de yapılacak en önemli teknolojik güncelleme olması bekleniyor. Taproot güncellemesi sayesinde Bitcoin’in gizlilik ve güvenliği daha da arttırılacak.

En bilinen ve tüm dijital paraları domine eden kripto para birimi olan Bitcoin’in en önemli eksiklerinden birinin güvenlik, diğerinin ise gizlilik olduğu yıllardır biliniyor. Hatta bu yüzden Bitcoin ağı defalarca hard fork yani sert çatallanmalara uğradı ve bu sorunları çözeceğini iddia eden yeni dijital para birimleri (Litecoin ve Bitcoin Cash gibi) ortaya atıldı.

Amaç gizliliği artırmak

Bitcoin ağı herkese açık olduğu için, ağ üzerinde yapılan tüm işlemler herkes tarafından takip edilebilmektedir. Hangi cüzdanın kime ait olduğu kesinlikle bilinemese de, cüzdanların hareketleri takip edilebilmekte. Elbette çeşitli yöntemlerle bunu zorlaştırmak da mümkün ancak uzman seviyesinde olmadan ya da çeşitli hilelere karışmadan Bitcoin ağının gizlilik ve güvenliğini arttırmanın bir çözümü Taproot güncellemesi ile mümkün olacak.

Taproot güncellemesi sayesinde Bitcoin blok zincirinin komut dizinlerinde gizlilik arttırılacak. Bitcoin Taproot aslında bir Bitcoin soft fork yani yumuşak çatallanmasıdır. Bu sayede Bitcoin ağında yapılacak işlemler zaman kilitli işlemler, çoklu imzalar ve benzeri işlemler sayesinde karmaşıklaştırılarak, daha çok anonimlik sağlanacak. Daha önce birden çok işlemin yapılmasını gerektiren bu gizlilik özellikleri, böylece tek işlemle mümkün olabilecek.

Taproot sayesinde iki Bitcoin cüzdanı arasında yapılan para transferinin detaylarını (gönderilen paranın rakamını) belirlemek imkansız hale gelecektir. Ancak bir cüzdanın son halinin bakiyesi yine de herkes tarafından görülebilir.

Taproot güncellemesi sayesinde Bitcoin blok zinciri üzerinde işlenecek veri miktarı azalacağı için blok başına daha çok işlem yapılabilecek ve işlem ücretleri (komisyon, fee) azalacak.

İlginizi Çekebilir:  Mario Draghi'den Bitcoin yorumu: Çok çok riskli

Taproot güncellemesinin kesin tarihi henüz bilinmiyor. Bunun için Bitcoin ağ operatörlerinin (node) çoğunluğunun bu güncellemeyi desteklemesi ve kabul etmesi gerekmekte. Ancak şu an esen hava, güncellemenin yolda olduğu yönünde. Taproot güncellemesi sonrasında Bitcoin fiyatlarının yükselmesi bekleniyor.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!
Kaan Göktaş

ex gazeteci, nevzuhur (gölge) yazar, içerik geliştirici, seo gurusu, kripto para ilgilisi.