Herkes Bitcoin‘de Taproot güncellemesine odaklandı. Kripto para piyasasındaki milyonlarca insan Taproot nedir, Bitcoin Taproot güncellemesi ne anlama geliyor, Bitcoin güncellemesi ne zaman, Bitcoin Taproot güncellemesi ne zaman, Taproot Bitcoin’in fiyatını yükseltecek mi gibi soruları internette aratıyor. Bitcoin güncellemesine dair kısa ve öz açıklamayı içeriğimizde paylaşacağız.

Bitcoin Taproot güncellemesi ne zaman gerçekleşecek?

Taproot, bir sonraki Bitcoin protokol güncellemesinin (soft fork) adıdır. Bu, 2017’den itibaren SegWit yükseltmesinden bu yana en önemli ve beklenen güncellemelerden biri oldu. Bitcoin için çok beklenen bir yükseltme olan Taproot, TSİ bugün 08:00 sularında 709.632 numaralı blokta gerçekleşti.

Bitcoin Taproot güncellemesi ne işe yarayacak ve neleri değiştirecek?

Bitcoin’de Taproot yükseltmesi veya güncellemesi, en basit tabiriyle daha fazla gizlilik ve daha ucuz transfer getirecek. Güncellemeyle birlikte ağda şu anda kullanılan P2SH’nin (komut dosyası karmasına ödeme) yerini alacak MAST’ı (Merkelized Abstract Syntax Tree) uygulayarak komut dosyası oluşturma yeteneklerini ve ağda gizliliği geliştirecek.

P2SH ve MAST, koşullar sağlanana kadar işlemleri koşullarla kilitlemenin yollarıdır. P2SH, diğer kullanıcıların koşulları görmelerine ve herkesin koşulları karşılayabilecekleri tüm farklı yolları görmelerine olanak tanır. MAST, işlemler işlendiğinde karşılananlar dışındaki tüm koşulları gizler.

Taproot güncellemesi, Lightning Network kanallarının normal Bitcoin işlemleri gibi görünmesini sağlayarak Lightning Network gizliliğini de iyileştirecek.

Taproot’taki Schnorr güncellemesi/imzaları nedir?

Bitcoin, işlemi onaylamak için imza gerektirir. Şu anda Bitcoin, Elliptic Curve Digital Signature Algorithm (ECDSA) imza şemasını kullanıyor. Taproot ile birlikte BTC, Schnorr Signature Algorithm (SSA) imzalama sistemine geçiş yapacak. ECDSA imza algoritması muti-sig işlemlerini doğal olarak desteklemez. Schnorr’un imza şeması, birden fazla imzayı toplayabilir ve bunları tek bir imza olarak çıkarabilir. Bu, gizliliği artırır ve işlem boyutunu ve ücretlerini düşürür.

İlginizi Çekebilir:  2020 yılının en değerli varlığı Bitcoin oldu

Taproot, bu güncellemede Bitcoin işlemlerinin daha özel, verimli ve daha ucuz hale gelmesine yardımcı olacak Schnorr imzalarını tanıtacak. En önemlisi, yükseltme, Bitcoin’in blok zincirinde akıllı sözleşmeler yürütmesini daha iyi sağlayacak.

Akıllı sözleşmeler, kodla yazılan ve blok zincirinde depolanan dijital sözleşmelerdir. Schnorr imzaları, Bitcoin ağında birçok farklı yenilik getirecek. Örneğin, akıllı sözleşmeler, DeFi (Merkeziyetsiz Finans) uygulamaları veya NFT’leri güçlendirmek için gerekli olacak. Ethereum’un akıllı sözleşmede yarattığı devrim, en çok kullanılan blok zinciri olmasına izin verdi. Bitcoin için de bu güncelleme büyük farklılık getirecek.

BitWise’dan Katherine Dowling, Taproot güncellemesine dair önemli ve kritik bir yorumda bulunuyor ve “Ethereum ile karşılaştırıldığında, Bitcoin, “akıllı sözleşmeleri barındırmada tarihsel olarak çok daha sınırlı. Ancak, Bitcoin akıllı sözleşme açısından muhtemelen Ethereum kadar esnek olamayacak olsa da, Taproot ile bu boşluk şimdi kapanacak.” diyor.

Taproot güncellemesi Bitcoin’in fiyatını yükseltecek mi?

Tabii ki kripto para endüstrisinde yer alan herkes en çok, lider kripto para birimi Bitcoin’in ağında gerçekleşecek bu Taproot güncellemesinin fiyata etkisini merak ediyor. 2017’de yapılan SegWit güncellemesi fiyata 1 ay içinde etki etmiş ve Bitcoin’in fiyatı yüzde 50 artış göstererek 4.247 dolara çıkmıştı. Taproot’un daha önemli özellikler vaat etmesi, bu yükseltmenin SegWit’ten daha radikal etkiler bırakması bekleniyor.

Oanda’nın kıdemli piyasa analisti Edward Moya, “Taproot yükseltmesinin Bitcoin fiyatı üzerinde minimum etkisi olacak” derken, Broctagon Fintech Group CEO’su Don Guo, “Bu, Bitcoin için devrim niteliğinde bir an” tanımında bulundu.

1.2 trilyon dolarlık piyasa değeriyle 10 Kasım 2021 tarihinde 69 bin dolara yükselerek tüm zamanların zirvesine ulaşan Bitcoin, 3 gündür düşüş eğiliminde ve 63 bin dolar bandında geziniyor. Herkesin merak ettiği soru ilerleyen günlerde yanıt bulacak ve Taproot güncellemesinin fiyata etkisini hep beraber göreceğiz.

İlginizi Çekebilir:  Elon Musk, takipçisine verdiği cevapla yine gündem oldu: Dogecoin Coinbase'de listelensin
Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.