Bitcoin yatırım fonu başkanı Marius Landman, Rus ve Çinli yetkililerin vatandaşlarının Bitcoin satın almasını engellemeye çalıştıklarını belirtti.

Marius Landman, Çin ve komşusu Rusya’nın (hem bölge hem de otoriter siyasi rejimle ilgili) son zamanlarda Bitcoin ile ilgili her türlü içeriği şiddetle engellediğini ifade etti. Landman bu ülkelerin hükümetlerinin vatandaşlarının Bitcoin’den uzak durmasını ve ‘halkını fakir tutmak’ istediğine inanıyor.

Ünlü yatırım fonu uzmanı, Bitcoin’i tehdit olarak algılayan bu gibi ülkelerde vatandaşların altın ve gümüş gibi varlıkları almasını istediğini ve bunun için bir baskı unsuru oluşturduğunu söyledi.

Rusya, Bitcoin işlemi yapanlar için hapis cezası hazırlığında

Geçtiğimiz günlerdeki haberde, Rus parlamentosunun Bitcoin ve diğer dijital varlıkların yasa dışı kullanımı için bir ceza önlemi olarak 7 yıl hapis ve yüksek miktarda para cezası hazırlığında olduğunu aktarmıştık.

Öte yandan kripto para ticareti 2017’den beri Çin Halk Cumhuriyeti’nde yasaklanmış durumda. Çin, Eylül 2017’den beri kriptoyu yasaklıyor. ICO’larla başlayan yasak kripto para borsalarına sıçramış, bütün şirketler faaliyetlerini Çin dışına çıkarmak zorunda kalmıştı.

Dijital dünyada yaşanan parasal gelişmelerden en büyüğü Facebook’un Libra’sı ve Çin Merkez Bankası’nın resmi dijital parası hakkında yaşanmıştı. Çin hükümeti Facebook’un dijital parası Libra’yı bir tehdit olarak gördüğü için bunu engellemeye yönelik kendi resmi Dijital Yuan’ını çıkarmanın planlamasını yapıyor.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!