Bitcoin transaction fee, Türkçeye yapılan işlemin ücreti olarak çevrilmiştir. İşlem ücreti yaygın olarak komisyon şeklinde ifade edilir. Bitcoin ya da Altcoin’lerin gönderim işlemi esnasında kripto para borsaları ve kripto para cüzdanları tarafından ortaya çıkan komisyon, transaction fee yani işlem ücreti olarak adlandırılır. 

Dünya genelinde kripto para borsaları genel olarak belirli bir oran üzerinden işlem ücreti alır. Örneğin binde 1 ya da binde 5 aralığında fee alınır.  Kripto para borsalarından birinde alım satım işlemi gerçekleştirdiğiniz esnada ödemeniz gereken komisyonu, işlem yapacağınız borsa belirler. Her kripto para borsasının almış olduğu işlem ücreti farklılıklar göstermektedir. Hangi kripto para borsası ne kadar komisyon alıyor sorunuzun cevabı için buradaki linke tıklayabilirsiniz. 

Bitcoin işlem ücretleri, süreyi kısaltmak amacıyla kullanıcılar tarafından belirlenebiliyor. İşlem ücreti ne kadar yüksek belirlenirse yapılan işlemin süresi de o yönde kısalıyor.

Bitcoin Transaction Fee Neden Alınır?

Kripto para borsalarının en önemli dezavantajı olan transaction fee, devlete vergi ödeme amacıyla kesilmektedir. Bitcoin ya da diğer kripto para birimlerinin transferi, alımı ve satımı söz konusu olduğu zaman gönderim yaptığınız site ve gönderdiğiniz hesabın kayıtlı olduğu site sizden işlem ücreti keser. Bu durum büyük varlığa sahip kişiler için büyük bir sorun teşkil etmese de küçük ölçekli varlıklarla yatırım yapan kişiler için büyük problemlere yol açabiliyor. 

Bitcoin İşlem Ücreti Arttı Mı?

Bitcoin’in geçtiğimiz günlerde yaşadığı halving (yarılanma) sürecinin ortasında işlem ücretleri 1 ay içerisinde yaklaşık %800 artış gösterdi. Bitcoin işlem ücreti Nisan ayında yaklaşık 0,38 dolar olsa da Mayıs ayının sonlarına doğru işlem ücreti 5,16 dolar oldu. 11 Mayıs’ta blok ödülünün yarı yarıya düşmesinden kısa bir süre sonra işlem ücretleri totalde %36,5 artmış oldu. 

İlginizi Çekebilir:  Bitcoin platformu Bakkt'da büyük değişiklik: Yeni CEO atandı

Bitcoin üzerinden işlem yapabilmek artık %800 daha pahalı. 2019 yılının yaz aylarında yaşanan rekor yükselişten bu yana ilk defa işlem ücretleri bu denli arttı. 2016 yılında yaşanan halving’den kısa süre sonra Bitcoin fee yaklaşık %200 oranında artarak 0,24 dolar olmuştu. Bitcoin halving’in ikinci döneminden 3 gün sonra işlem ücretinde %8 düşüş yaşanmıştı. 

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Birkaç yıldır dijital içerik editörlüğü yapıyorum. Web siteler için dijital pazarlama ve SEO gibi hizmetler verebilmek adına kendimi geliştirmeye devam ediyorum. Kripto paralara olan ilgimden dolayı son dönemde bu sektöre yönelik içerikler üretmeye başladım.