Kripto para piyasasındaki en değerli para birimi olan Bitcoin hakkında merak edilen sorulardan biri de vadeli Bitcoin işlemlerinin ne olduğu. Sizlere ilk olarak vadeli işlemlerin tanımı yapacak, ardından da Bitcoin vadeli işlemleri hakkında bilgilendireceğiz.

Vadeli İşlem Nedir?

Borsada da sıklıkla kullanılan vadeli işlemler, herhangi bir varlığı ileri tarihte belli bir fiyattan satmak ya da satın almak için yapılan işlemlerin adıdır. Vadeli işlem sözleşmesi yapıldıktan sonra, belirlenen tarihte ve fiyatta satın alma / satma işlemleri gerçekleşmek zorundadır. Her iki taraf da vadeli sözleşme gereğince piyasa koşullarını değil sözleşmenin şartlarına tabidir. 

Vadeli işlemlerin temel amacı kar elde etmekten ziyade, değişken fiyatlardan korunmaktır. 

Vadeli Bitcoin İşlemleri Nedir?

Yukarıda da detaylı bir şekilde açıkladığımız üzere, vadeli işlemler borsada olduğu gibi kripto para borsasında da görülebilir. Bitcoin vadeli işlemler, yapılan sözleşme gereğince BTC fiyatı doğrultusunda bir anlaşma yapılması anlamına gelir. Bitcoin vadeli işlem sözleşmesi yapan taraflar, gelecekte BTC fiyatını tahmin ederek bu doğrultuda bir nevi bahis yapabiliyor.

Vadeli Bitcoin işlemlerinin iki avantajı var. İlk olarak, Bitcoin merkeziyetsiz bir kripto para birimi olsa da vadeli Bitcoin işlemleri yasal borsalarda gerçekleşmekte. Bitcoin’in yasal olması konusunda aklında soru işareti olan kişiler için vadeli Bitcoin işlemleri gayet iyi bir seçenek. Yasal düzenleme yapılmış borsalar aracılığıyla vadeli Bitcoin işlemleri yaparak farklı yatırımlara yönelmek mümkün.

Vadeli Bitcoin işlemlerinin en avantajlı 2.özelliği ise, Bitcoin’in yasaklandığı ülkelerde bile tercih ediliyor olması. Çoğu Avrupa ülkesinde Bitcoin alım satım yapmak ve kripto para ticaretine atılmak yasal olsa da, Bitcoin’in yasaklandığı ülkeler de yok değil. Bitcoin ticaretinin yasaklandığı ülkelerde yaşayan kişiler için kripto para yatırımcıları vadeli Bitcoin işlemi yapabiliyor. Bitcoin’in yasal olduğu ve yasaklandığı ülkeleri şuradaki linke tıklayarak öğrenebilirsiniz. 

İlginizi Çekebilir:  Milyarder fon yöneticisi Ray Dalio: Bitcoin satın aldım

Vadeli Bitcoin İşlemleri Yararlı Mı?

Vadeli Bitcoin işlemleri, taraflar için belirli avantajlar getirmesinin yanı sıra kripto para borsasına da yarar sağlamaktadır. Vadeli işlemler sayesinde kripto para borsalarına olan ilgi arttığı için Bitcoin fiyatı olumlu yönde etkilenebiliyor. 

En yaygın örneklerinden biri, Chicago Board Options Exchange (CBOE) tarafından vadeli Bitcoin işlemlerinin başlatılması ve BTC fiyatının %10 artması gösterilebilir.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Birkaç yıldır dijital içerik editörlüğü yapıyorum. Web siteler için dijital pazarlama ve SEO gibi hizmetler verebilmek adına kendimi geliştirmeye devam ediyorum. Kripto paralara olan ilgimden dolayı son dönemde bu sektöre yönelik içerikler üretmeye başladım.