Yaklaşık 4 gün önce 65 bin sınırlarına dayanan ve 64. 860 dolar ile tüm zamanlar rekoru kıran Bitcoin, 44 bin seviyelerini geçtiği dönemki düzeltme sonrası en büyük düzeltmeye gördü ve yüzde 15’lik bir düşüşle 50 bin dolara kadar geriledi. Diğer kripto paralarda ise düşüşler daha derin oldu. Peki Bitcoin neden düştü, kripto para piyasası neden sallandı?

Dün akşam saatlerinde düşüş sinyalleri veren lider kripto para Bitcoin, Asya piyasalarının açılmasından kısa bir süre sonra 59 bin dolardan 50 bin dolara kadar düştü. Altcoin’lerin düşüş daha sert oldu ve yatırımcısını üzdü. Ethereum, Litecoin, Ripple ve Binance Coin gibi büyük diğer kripto paralar destek seviyelerine gerileyere buradan güç almaya çalıştı.

14 Nisan’dan başlayan süreçte Coinbase’in 100 milyar dolardan fazla değerlemeyle Nasdaq’ta listelenmesi ve hisselere yoğun ilgi gösterilmesinin yanı sıra Bitcoin’in de 65 bin dolar civarlarına dayanarak rekor denemesi yapması piyasaları adeta bayram yerine çevirmişti.

Bitcoin’deki düşüş sebebi ne?

Coindesk’in haberine göre, ani düşüşün nedeni tam olarak bilinmese de ABD Hazine Bakanlığı’nın bazı finansal kuruluşlara “kripto para kullanarak para akladıkları” gerekçesiyle ceza uygulayacağına dair dedikoduların düşüşte etkili olduğu bildiriliyor.

Öte yandan bu düşüşte 1 milyon trader’ın yaklaşık 10 milyar dolarlık pozisyon likidite oldu yani iflas etmiş oldu. En fazla likidite Binance borsasında gerçekleşti.

En büyük kripto para bu haberin yazıldığı sırada yaklaşık 56 bin dolardan kendisine alıcı buluyor.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!