Son dönemdeki yükselişiyle bütün piyasaları alt üst eden ve bütün yatırım araçları arasında yıldızı en parlayan varlık olarak öne çıkan Bitcoin, iki gün önceki 58 bin dolarlık zirvesinden sonra bugünkü sert hareketiyle birlikte yüzde 22’lik bir düşüş yaşadı ve 45 bin dolara kadar geriledi. Bütün altcoinlerin de bunu takip ettiği piyasalarda bu düşüşe sebep olarak ABD Hazine Bakanı Janet Yellen’ın açıklamaları olarak gösteriliyor.

Kurumsal yatırımcının ilgisiyle fiyatı 58 bin dolara kadar çıkan ve 1 trilyon dolarlık piyasa değerine ulaşan Bitcoin, dünden beri düşüş trendindeydi ve ilk önce 48 bin dolara düştü, sonrasında bir tepki alımıyla 50 bin doların üzerine çıkmıştı. Lider kripto para birimi, TSİ sabah 09:30 sularında başlayan gerileme hareketi ile 45 bin dolara kadar indi ve yüzde 20’nin biraz üzerinde bir düşüş yaşadı.

Bitcoin neden düştü?

Yatırımcılar, Bitcoin’deki sert düşüşün nedenini sorgularken, kimi ekonomistler ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, The New York Times tarafından düzenlenen bir etkinlikte, Bitcoin için “Çoğu zaman yasa dışı finansman için kullanılıyor. İşlemleri gerçekleştirmenin son derece verimsiz bir yolu ve bu işlemlerin gerçekleştirilmesinde tüketilen enerji miktarı şaşırtıcı. Oldukça spekülatif bir varlık” ifadelerini düşüş göstergesi olarak tanımladı.

Bazı analistler ise Bitcoin’deki düşüşün sadece yüksek derecedeki satıştan kaynaklandığını ifade ederken, önemli bir indikatör olarak öne çıkan, Göreceli Güç Endeksi’nde ise (RSI) aşırı alım sinyalleri geldi.

Bitcoin, bu haberin yazıldığı dakikalarda 46 bin 800 dolardan işlem görüyor.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!