Isaac Smith/Unsplash

ABD’de yeni yatırımcılar arasında yapılan bir anket sonucu Bitcoin hakkında bilgi sahibi oldukları ve yüzde 70 oranında yatırım yaptıklarını bundan ayrı da merkeziyetsiz finans (DeFi) alanına olan eğilimi ortaya çıkardı. Çalışmaya göre, yatırımcıların büyük çoğunluğunun bu yıl DeFi‘a yatırım yapma olasılığının yüksek olduğunu gösteriyor.

379 akredite yatırımcı ile anket yapan Güney Koreli kripto veri ve araştırma şirketi Xangle’a göre, yatırımcıların yüzde 80’i Bitcoin hakkında bilgi sahibi. İnsanlar, COVID 19 öncesi kripto varlıklarını aldıklarını söylerken, hali hazırda lider kripto parayı portföylerinde bulundurduklarını da ifade etti. Yatırım yapanların, %67’si DeFi hakkında az da olsa bilgi sahibi olduğunu söylerken, katılımcılar geçen yıldan beri kripto para endüstrisine ilgi duyduklarını belirtti.

Yatırımcılar kripto para piyasasına ne kadar bütçe ayırıyor?

Anket, katılımcıların en büyük oran ile temsil ettiği %33,2 ile 1 milyon doların üzerinde yatırım yaparken bu grubu, %24,5 ile 250 bin dolar ile 500 bin dolar arasında para ayıran topluluk takip ediyor. Üçüncü grubu ise %11,6 ile 100 bin dolar ile 250 bin dolar aralığındaki kesim izliyor. En düşük yüzde olan %3.4 ise katılımcıların 50 bin dolardan daha az yatırım yaptığını ortaya koyuyor.

İnsanlar yatırım yaparken neleri dikkate alıyor ve kripto parayı ilk kimden duydu?

Çalışma, insanların yatırım yaparken kişisel deneyim ve bilgi dışında karar aldıkları etkenlerden en büyüğü yüzde 24 ile Aile, arkadaşlar ve iş arkadaşları olurken, bir sonraki en büyük grup % 17,4 ile kendi kişisel analizlerine güvendiğini belirtiyor.

Bu oranları takiben yatırımcıların yüzde 16.9 ile bir finans danışmanının bilgisiyle hareket ettiğini, yüzde 16.6’sının Youtube, Twitter gibi sosyal medya mecralarındaki analiz ve yorumlara, yüzde 10’unun Robinhood gibi yatırım plâtformlarına, yüzde 9.2’si ise medya ve haber portallarına göre yatırım yaptığını gün yüzüne çıkarıyor.

İlginizi Çekebilir:  Nijerya Merkez Bankası yetkilisi: Kripto para alım satımı yasaklanmadı
Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.